Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ceza yönetmeliği geri çekilsin!

Tabip Odası, SES ve

Tabip Odası, SES ve Aile Hekimleri Derneği ortak açıklamasında talep yinelendi

Hatay Tabip Odası, Hatay Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ve Hatay Aile Hekimleri Derneği, ellerinde pankartlarla köprübaşında bir araya geldi, ortak açıklamalarında taleplerini tekrarladı ve Ceza Yönetmeliği’nin geri çekilmesinin gerekliliğine vurgu yaptı.
Aile Hekimliği çalışanlarının özlük haklarının düzeltilecek, maddi kayıplarının giderecek, çalışma koşullarının iyileştirecek ve Türkiye’deki Aile Hekimliği hizmetini daha etkin ve kaliteli bir seviyeye ulaşmasını sağlayacak yönetmeliği; yıllar içinde yaşadıkları tüm kayıplara, işyükünün artmasına ve tükenmişliğin son sınırında olmalarına rağmen işlerinin en iyi şekilde yaparak sabırla beklediklerinin belirtildiği ortak açıklamada, Mart 2020’de sağlık çalışanları için alkışlarla başladıkları bu pandemi döneminde Aile Hekimliği Çalışanlarının emeklerinin hiçe sayıldığı, iş güvencelerinin ellerimizden alındığı “Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği”nin, yani “ceza” yönetmeliği olmanın ötesine geçemeyen yönetmelikle, 1 Temmuz 2021 günü karşı karşıya kalındığı ifade edildi.
-Susmak, toplum sağlığını düşünmemek amaçlanıyor-
Bunca emeğe rağmen kendilerine uygun görülen ceza yönetmeliğinin artık bardağı taşıran son damla olduğunun belirtildiği ortak açıklamada şunlara yer verildi: “Bir sistemin yazılarak kurulamayacağını ancak ve ancak sahadan kişilerle bir araya gelip, pratikten görüş alınarak kurulabileceğini defalarca dile getirmemize rağmen masa başında yazılan bu yönetmeliği kabul etmedik, etmeyeceğiz.
Neden mi? Yönetmelik bize ne demektedir? Bizler; ‘Doğru maskeyi takmalısınız, birbirinizden uzak durmalısınız’ diye bulabildiğimiz her iletişim organında bilgilendirme ve bilinçlendirme için uğraşmışken; Yönetmelik; Basında veya sosyal medyada izinsiz bilgi veya demeç verirseniz evrakta sahtecilik yapmak suçu ile eşit görürüm ve size en yüksekten 50 ceza puanı veririm, tekrar ederseniz 100 ceza puanını eklerim demektedir. Yani Aile Hekimliği çalışanlarının susması ve toplum sağlığını düşünmemesi amaçlanmıştır.
Bizler; yıllar içinde çok büyük maddi kayıplarımızın olduğunu, yaptığımız işin asla karşılığı olmayan ücretlere çalıştığımızı anlatırken; Yönetmelik; Sizlere uygulanması imkansız kronik hastalık takibi tanımlıyorum, imkansızı başaramadığınız için de bunca yıldır kaybettiğiniz yetmez ücretlerinizi kesmeye devam edeceğim demektedir. Yani aile hekimliği çalışanlarının yoksulluk içinde bu iş yükü ile çalışmaya devam etmesi istenmiştir.
Bizler; anayasal hakkımız olan ücretli yıllık izin, istirahat, gebelik izinlerimizin sözleşmelerimize tanımlanmasını beklerken; Yönetmelik; Hayır, izinli olduğunuz zaman ya meslektaşınız 2 kat çalışmaya ya da ücretiniz kesilmeye devam edecek. Hele bir de entegre hastanede çalışıyorsanız hasta da olsanız, kaza da geçirseniz dahi 5 kere nöbete gelmezseniz dilersem işinize son veririm demektedir. Yani çalışan olduğumuzu bırakın insan olduğumuz dahi unutulmuştur.
Bizler; kamu dışından sözleşme imzalamış meslektaşlarımızın özlük, tazminat ve yer değiştirme haklarının verilmesi için mücadele ederken; Yönetmelik;
Sizi subjektif Kriterlerle sorgular, aynı kurumda yargılar yine ben son kararı vererek 5 Kere ceza puanı ya da 150 ceza puanı tanımlarım. İstersem sizi komisyonla uğraştırırım istersem İş akdinize son veririm demektedir. Yani tüm Aile Hekimliği çalışanlarının iş güvencesi elinden alınmıştır.
-Her zaman doğrunun, mesleğimizin savunucusu olacağız-
Bizler; sağlıkçıya yönelik şiddete artık tahammül edemiyoruz, korku olmadan çalışamıyoruz. Kanunla bizi koruyun derken, şiddeti daha da yönetmeliği körükleyen maddeler ekleniyor. Yönetmelik; Soruşturmaları istediğim gibi açar ilde soruşturma yetmezse bakanlık müfettişi görevlendiririm dilersem de seni işten atarım. Bir de soruşturma sırasında seni 4 aya kadar açığa alabilirim. Bu sürede zarfında 1 lira dahi ödeme yapmam demektedir. Yani soruşma sonucunun ne olduğunun, masum olup olmamamızın önemi yoktur.
Bunlar ve daha niceleri… Bizler aile hekimleri, aile sağlığı hemşireleri, ebeleri, sağlık memurları, ATT’leri… Bizler tüm dünyada koruyucu sağlık, bağışıklama noktasında parmakla gösterilenler… Bizler bu ülkenin sağlık emekçileri… Bizler pandemiyi yok etmek için yüzbinlerce kişiyi aşıya ikna etmiş, milyonlarca doz aşı yapmış ama hakkını alamamış, aşı karşıtları kadar değerli görülmeyen aile hekimliği çalışanları… Ne kadar iyi çalıştığımızı biliyoruz… Her zaman doğrunun, haklarımızın, mesleğimizin savunucusu olacağız.
O yüzden korkmuyoruz, susmuyoruz, geri adım atmıyoruz… Sonuna dek halkın sağlığını korumak ve yükseltmek, özlük haklarımızı iyileştirmek, kayıplarımızı geri kazanmak için mücadele edeceğiz. Talebimiz bugün çok net! Ceza yönetmeliği geri çekilsin! Ceza yönetmeliği geri çekilsin!” -Mehmet ÖZGÜN-