Cezaevi, Fabrika Oldu

Cezaevi, Fabrika Oldu
Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet YALÇIN,  ilçedeki eski cezaevini ÇİLEK İŞLEME TESİSİ’ne dönüştürdü, işsizlere iş yarattı, sıra yurtdışı pazarı var

Yayladağı ilçesindeki eski cezaevi, fabrikaya dönüştürüldü. Projeyi gerçekleştiren İlçe Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, cezaevini kapatırken oluşturdukları Çilek İşleme Tesisi sayesinde hem istihdam yaratıldığını, hem de yurtdışı pazarlara yönelik ihraç ürünleri yaratıldığını bildirdi.
Yayladağı’nda dönüşüm ve değişimin mimarı olan Yayladağı Belediye Başkanı Mehmet Yalçın, ilçede bulunan eski cezaevi binasının Çilek İşleme Tesisine dönüştürme projesiyle ilgili şunları anlattı:
“Bölge Milletvekilimiz Sabahat Özgürsoy Çelik’in destekleri ile kurmuş olduğumuz, Çilek İşleme Tesisine çevrilen eski cezaevi binasında, soğuk hava teknolojisi ile gıda işlemesi yapıyoruz. Tesisimizin kapasitesi saatte yaklaşık 300 kg olup, içerisinde; -35 ᵒC şok tüneli, -18 ᵒC oda, 0 ᵒC ürün muhafaza odası, kurutma kabini ile birlikte ürün seçme bandı, yükleme elevatörleri, taşıma ve seçme bandı, yıkama kurutma elavatörleri bulunuyor.”
İSTİHDAM VE İHRACAT
Hatay Valiliği ve DOĞAKA işbirliği ile kurulan tesis hakkında detayları paylaşan Yayladağı Belediye Başkan Yalçın, oluşturulan yeni ürünle ilgili, yurtiçi ve yurtdışı pazarlar oluşturma gayreti içinde olduklarını söyledi ve şu bilgiyi verdi:

“Ürün kurutma, şoklama ve saklama faaliyetleri için tesisin aktif olarak çalışmalarına devam ediyoruz. Yayladağı Belediyesi bünyesine ait olan tesisle, bölgede hem istihdamı arttırmayı, hem de bölgede yetiştirilen ürünleri yurtiçi ve yurtdışı pazarına sunmayı hedefliyoruz.”
YAYLADAĞI ÇİLEĞİ CİPSİ
DOĞAKA ile Yayladağı belediyesi ortak projesiyle ilgili şöyle denildi:
“Yayladağı Belediyesi İşleme Tesisi’nde, bölgenin en çok tercih edilen ve tüketilen ürünü olan Yayladağı Çileği’nin kurutma işlemine başlandı. Yayladağı Çileği Cipsi, Yayladağı Kadın Kooperatifi üyeleri tarafından hazırlanıyor. Raf ömrü, boyutu ve aromasıyla talep gören Yayladağı Çileği Cipsi, önümüzdeki günlerde dünya pazarında yerini alacak.”

-Haber/Cemil Yıldız-