Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP, Genel Merkezde…

“Köy Enstitüleri Sergisi” açtı,
“Köy Enstitüleri Sergisi” açtı, bir gerçek ortaya çıktı:

Türkiye’de 20.243 Köy Okulu Kapalı

CHP Genel Merkezi’nde, ‘Köy Enstitüleri Fotoğraf Sergisi’ açıldı. Sergi açılışı, ülkemiz genelinde 20.243 köy okulunun kapalı olduğunu ortaya çıkardı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, açtıkları Köy Enstitüleri Sergisi öncesinde şu açıklamayı yaptı:

“20 bin 243 köy okulu kapalı, burada onların fotoğrafları var. Bir taraftan da 21 Köy Enstitüsünün eski hali ve şu andaki izbe halini gösteren fotoğraflar var. Bu çalışmanın burada sergisini açtık. Biz, 21’inci yüzyılın dünyasına ve Türkiye’sine uygun yeni bir eğitim-öğretim modelini hayata geçireceğiz.”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Muğla Milletvekili Suat Özcan, Yozgat Milletvekili Ali Keven, Hatay Milletvekili Serkan Topal, 21 Köy Enstitüsü ziyareti sonrası CHP Genel Merkezi’nde bir fotoğraf sergisi açarken, Kaya, sergiye ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye’de eğitim sistemi, eğitim yuvaları çökertilerek çürümeye terk edildi. Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatı ve eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Lale Karabıyık ile birlikte, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyeleri olarak 21 Köy Enstitüsünü yerinde inceleyerek, Köy Enstitülerinin şu andaki durumu ile geçmişteki durumunu fotoğraflarla gün ışığına çıkardık.

Buradaki amacımız, Köy Enstitülerindeki eğitim-öğretim programını bugünkü kuşaklara anlatabilmek, ayrıca da o okullarda birikmiş olan demirbaşların durumunu tespit etmekti. Çünkü binlerce, on binlerce kitabın heba edildiğini gördük. Türkiye’de en önemli piyanoların bile demirbaşa kaydedilmediğini gördük. Bunların tümünü gün ışığına çıkardık.”

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal da Köy Enstitüleri dönemini kastederek, “O dönemde üretim vardı, bilim vardı. Yetenek ve tecrübeyi bütün millete yansıtan bir eğitim anlayışı vardı” dedi.

CHP Yozgat Milletvekili Ali Keven ise şunları söyledi:

“Türkiye’de kurulmak istenilen laik ve kamusal eğitimin aydınlık yüzü Köy Enstitüleri ve köy okullarının dün ve bugününü kıyaslayan bir sergiyi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Türkiye’de bugün eğitimin geldiği noktayı bu resimler anlatıyor. AKP, iktidar, eğitimi hangi noktaya getirdi, bu resimlerde görünüyor.” -Haber/Cemil Yıldız-