CHP İl Başkanı H.Ramiz Parlar açıkladı:

CHP İl Başkanı H.Ramiz Parlar açıkladı:

Türkiye, AB’den En Çok Çöp İthal Eden Ülke!

Parlar’a göre, Türkiye’nin en çok çöp ithal etmesinin nedeni, “Paranın Yeşili”…

CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nden en çok çöp ithal eden ülke olduğunu söyledi. Parlar’a göre bunun nedeni, “paranın yeşili”!

Eurostat verilerine göre, Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nden açık ara en çok çöp ithal eden ülke olduğunu söyleyen Parlar, şunları söyledi:

“20 yıllık AKP iktidarında sağa sola savrulan ülkemiz, bu kalitesiz yönetim yüzünden Avrupa’nın çöplüğü dahi olmayı başardı. Evet, Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), bugün verileri paylaştı. Türkiye, Avrupa Birliği’nden en çok çöp ithal eden ülke oldu. Hem de açık ara farkla! Cennet ülkemizi dışa bağımlı hale getiren Erdoğan’ın hükümeti, yiyecekte, içecekte, sebzede, meyvede her şeyde ülkemizin elini kolunu bağladı. Tarımı bitirdiler, üretimi bitirdiler. Fabrikaları kapattılar ya da sattılar. Ve geldiğimiz noktada, Erdoğan, güzel ülkemizi Avrupa’nın çöplüğü haline getirdi. Bu utanç, Tayyip Erdoğan ve AKP’nindir. Ama bu halk da sizi yapılacak ilk seçimde çöplüğe atacak, bunu da unutmayın!”

AB Çöplerinin %45’i Türkiye’ye

AB ülkelerinin, toplam katı atıklarının yaklaşık yarısını Türkiye’ye gönderdiği ortaya çıktı. Birlik üyelerinden çıkan yaklaşık 33 milyon tonluk atığın 14.7 milyon tonu, Türkiye’ye gönderiliyor. Yeni açıklanan istatistiklere göre, Türkiye, 2021’de de Avrupa Birliği’nin en fazla katı atık gönderdiği ülke oldu. 2021 yılında AB üyesi ülkelerden Türkiye’ye ihraç edilen katı atık miktarı 14,7 milyon tona ulaştı. Bu rakam, 2004 yılından bu yana üç kattan fazla artışa işaret ediyor.

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat’ın verilerine göre, Türkiye’nin ardından ikinci sırada 2,4 milyon tonla Hindistan, üçüncü sırada ise 1,9 milyon tonla Mısır yer aldı. Sıralamadaki diğer ülkeler ise sırasıyla İsviçre, İngiltere, Norveç, Pakistan, Endoznezya, Amerika Birleşik Devletleri ve Fas oldu. -Haber/Cemil Yıldız-