Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP İlçe Başkanından
ilginç Suriyeli çıkışı:

Hatay’daki Suriyeliler Ülkelerine Dönene

Hatay’daki Suriyeliler Ülkelerine Dönene Kadar, Çevre İllere Gönderilmeli!

Antakya CHP İlçe Başkanı Ümit Kutlu, ilimizdeki Suriyelilerin toplam nüfus içindeki oranının yüksek olması nedeniyle, bir kısmının, ülkelerine dönenen kadar başka şehirlere kaydırılması gerektiğini savundu. CHP Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu, son dönemde gündemde olan ve oldukça ciddi bir konu olan Hatay’daki Suriyeli vatandaş sayısının, Hatay’ın demografik yapısı açısından ciddi bir sorun oluşturabileceğini ve biran önce önlem alınması gerektiğini ifade etti.

Başkan Kutlu, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın, Suriyeli vatandaşların sayısı ile ilgili açıklamasının dikkate alınması gerektiğini bildirdi ve şöyle dedi:

“Suriye savaşından en fazla etkilenen Hatay’da, resmi rakamlara göre 433 bin Suriyeli bulunuyor. Fakat gerçek sayı bundan çok daha fazladır. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın ifade ettiği gibi, belediye hizmetlerinden yararlananlar üzerinden yapılan hesaplamalara göre, ildeki her 4 kişiden 1’i Suriyelidir. Son yıllarda çiftçi sayısı yüzde 74 oranında azaldı, yerlerini Suriyeliler aldı. Suriyeliler, Türk vatandaşlarından daha çok çalışıp daha çok kazanıyorlar. Çiftçinin toprağını alıyorlar. Başkan Savaş ise çiftçiyi destekleyerek toprağını satmasını önlemeye çalışıyor.”

-ÜLKELERİNE DÖNMELERİ SAĞLANMALI-

Antakya CHP İlçe Başkanı Ümit Kutlu, Hatay’daki doğumların yüzde 75’inin Suriyeli olduğunu hatırlatarak, “Demografik yapımız hızla değişiyor” uyarısı yaptı.

-Haber/Cemil Yıldız-