CHP: Kadın Vekiller TBMM’de olmalı

CHP: Kadın Vekiller  TBMM’de olmalı

CHP Defne İlçe Kadın Kolu 2.Başkanı Nilay Altunay Erkin, Dünya Kadın Hakları Günü mesajında, TBMM’de kadın temsiliyeti oranının mutlaka arttırılması ve hak ettiği sayıyı bulması gerektiğini dile getirdi.
Defne CHP İlçe Kadın Kolu Başkan Yardımcısı Nilay Altunay Erkin’in mesajı şöyle:
“Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1930’da belediye ve muhtarlık seçimlerinde;1934’te de kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkını vermiştir. Devrimlerinin en önemlilerinden biriydi. Çok sayıda Avrupa ülkelerinden önce tanıdığı bu hak için Mustafa Kemal Atatürk’e yürekten minnettarız. Ancak o dönemde Mecliste Milletvekili oranı ile dünyada 2. sırada olmamıza rağmen, bunca yıl sonra ilerleme kaydedeceğimize, şuan dünyada 133.sıradayız. Gönül isterdi ki, belediye seçimlerinde de, meclis seçimlerinde de kadınlara daha çok yer açılsın.
84 yıl önce öngörüsü ve devrimci ruhuyla bu adımı atan Lider Atatürk’e ve bunun için mücadele eden kadınlarımıza şükran borçluyuz. Yüce önderimiz ve liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’e, kendim ve tüm kadınlarımız adına derin sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyeceğimize ant içerim.” -Cemil Yıldız-