CHP’den ‘Adaylık İstifası’ Genelgesi mi?

CHP’den ‘Adaylık İstifası’ Genelgesi mi?

Belediye Başkanlarına adaylık yolu seti mi?

Aday olmak isteyen il, ilçe ve bölge yöneticilerini kapsayan genelgede Belediye Başkanlarının kapsam dışı tutulması, “Belediye Başkanlarına adaylık yolu kapandı mı?” tartışmasını da beraberinde getirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yönetimi tarafından il ve ilçe başkanlıklarına gönderilen bir genelgeyle, 2023 seçimlerinde milletvekili adayı olmak isteyen örgüt yöneticilerine, mevcut görevlerinden istifa için 26 Aralık’a kadar süre verildi. Aday olmak isteyen, il, ilçe ve bölge yöneticilerini kapsayan genelgede, belediye başkanlarının kapsam dışı tutulması, “Belediye başkanlarına adaylık yolu kapandı mı?” tartışmasını da beraberinde getirdi. Bu durum, Hatay’da “milletvekili adayı olmak isteyebilecek belediye başkanlarının” olası adaylık sürecini de engelleyecek.

-ONAY!-

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın CHP kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, belediye başkanlarının milletvekili adayı olmalarına karşı “kesin bir yasak yok”. Ancak, aday olmak için istifa etmek isteyen belediye başkanları, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun; belediye meclisi üyeleri ise Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’un onayını almak zorunda kalacak.

Belediye başkan ve meclis üyeleri için istifa süreci, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) takvimine göre işletilecek.

-İSTİSNA!-

CHP kulislerinde, belediye başkan veya meclis üyelerinin hangi koşullarda aday olabileceği ise şöyle ifade ediliyor:

“İlkesel olarak, belediye başkan veya meclis üyelerinin istifa etmemesi isteniyor. Ama yerelde çok özel durumlar olabiliyor. Mesela, bir belediye meclis üyesi öyle parlıyor ki, bu kişi sayesinde ilk kez oradan Milletvekili çıkarabiliriz. Veya belediye meclisinde CHP çoğunluktaysa ve belediye başkanının istifası halinde yine CHP’li bir isim seçilebiliyorsa ve bu başkan, partinin oyunu çok artırır diye düşünülüyorsa, bu durumda aday gösterilebiliyor. Ama bu da çok istisnai hallerde başvurulacak bir durum.”

Tamer Yazar