CHP’li 11 Büyükşehir Başkanı,

CHP’li 11 Büyükşehir Başkanı,

Hafta sonu Ordu’da iktidara yüklendi:

Hizmet Yaparken Siyasi Baskı, Engelleme Var!

“Belediyelerimiz, vatandaşlarımız arasında hiçbir ayrım yapmadan hizmetlerini sürdürürken, ne yazık ki, iktidarın siyasi baskılarına ve engelleme girişimlerine maruz kalmaktadır. İktidar, bir yandan belediyelerimizin yetki ve gelirlerini azaltan kararlar alırken, bir yandan da hukuksuz soruşturmalarla baskı kurmaya ve belediye başkanlarımızı haksız ithamlarla itibarsızlaştırmaya çalışmaktadır. Uyduruk ve zorlama algı operasyonlarıyla, belediye başkanlarımıza kumpaslar kurulmaktadır. Devlet ahlakı ile bağdaşmayan hadsiz açıklamalarla belediye başkanlarımız hedef gösterilmektedir. Son olarak, Mersin’de bir terör saldırı yaşadık. Bu saldırıyı yapanları ve bu saldırıdan medet umarak siyasi çıkar sağlamaya çalışanları kınıyoruz. Mersin Büyükşehir Belediyemizi ve CHP’yi terörle yan yana getirme hadsizliğinde bulunan tüm çevreleri de en güçlü şekilde lanetliyoruz. CHP, avukat bürolarında değil, savaş meydanlarında kurulan bir partidir. Atatürk’ün partisini terörle yan yana getirmeye çalışmak, kimsenin haddi değildir. Terör örgütleriyle kol kola girenler, FETÖ’yü besleyip büyütenler, PKK ile masaya oturanlar, bu konuda bize ders veremez, veremeyecektir. Asıl milli güvenlik sorunu olanlar, ‘teröristlerin ayakkabı numarasına kadar biliyoruz’ deyip saldırılara engel olmayı başaramayan ve şehitlerimiz üzerinden ucuz siyaset yapanlardır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız hakkında açılan soruşturmalar da işte bu anlayışın bir ürünüdür. İzmir’in kurtuluşunun 100. yıldönümündeki görkemli kutlamalara ortak olamayanların hazımsızlık içinde olduğunu biliyoruz. Bu soruşturmalarla, belediye başkanlarımıza itibar suikastleri düzenlendiğini biliyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanlarımızla bir kez daha altını çiziyoruz ki, bu itibar suikastlerine asla pabuç bırakmayacağız. Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan kişinin, Büyükşehir Belediye Başkanımıza yönelik ‘hadsiz’ ve ‘ahlaksız’ ifadelerini ayıplıyor, İzmir halkına ve tüm milletimize hakaret sayıyoruz.
Siyasi iktidarın motivasyonu tamamen oy kaygısı olan bu baskı politikası, artık vatandaşlarımıza sunulan hizmetlerin önünü kesen, organize bir kötülük halini almıştır. Toplantımızda, bu sorunlu çabalar kapsamlı olarak değerlendirilmiş, tüm engelleri ve baskıları milletimizle birlikte aşmaktaki azim ve kararlılığımız güçlü bir şekilde vurgulanmıştır.
İktidarı bir kez daha uyarıyoruz… Bir belediye başkanımıza yapılan saldırı, tüm belediye başkanlarımıza yapılmıştır. Önümüzdeki süreçte bu baskıların artacağını biliyor ve milletimize söz veriyoruz. Bu baskılara karşı tüm demokratik ve hukuki haklarımızı kullanmaktan geri durmayacağız. Seçilmiş belediye başkanlarımıza yönelik baskılar aramızdaki dayanışmayı da azmimizi de artırmaktadır. Bu baskılar, gitmekte olan bir iktidarın son çırpınışlarıdır.
Milletimiz müsterih olsun. Biz, tüm engelleri halkımızla birlikte aşmaya ve hizmet etmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Cumartesi günkü Ordu Büyükşehir Başkanları buluşmasını değerlendiren Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş da şu paylaşımı yaptı:
“CHP’li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak, bulunduğumuz Ordu’da çarşı esnafını ziyaret ettik. Değişimle aşacağımız bu zorlu süreçte hemşehrilerimizin bizlere ilgisi ve inancına teşekkür ederiz. Ülkemiz ve hemşehrilerimiz, her şeyin en güzelini hak ediyor.” -Cemil Yıldız-