CHP’li 7 Büyükşehir Başkan eşleri bir arada

CHP’li 7 Büyükşehir Başkan eşleri bir arada

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in davetlisi olarak İzmir’de bir araya gelirken, Başkan eşlerini de Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer ağırladı.

CHP’li 7 Büyükşehir Belediye Başkanı, geçtiğimiz hafta sonunda İzmir’de buluştu. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in konuğu olan Büyükşehir CHP’li Başkanları mini bir çalıştay gerçekleştirirken, başkan eşleri de bir araya geldi ve yaptıkları çalışmalar konusunda birbirlerini bilgilendirdi.
Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer’in konuğu olan CHP’li; İzmir, Tekirdağ, Adana, Mersin, Muğla, Hatay ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları eşleri de kendi aralarında, alanlarında gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili bilgi paylaşımında bulundu. İzmir BŞB Başkanı Tunç Soyer’in eşi Neptün Soyer’in konuğu olan CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarından; Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in Eşi Meral Seçe, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın eşi Nuray Karalar, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın eşi Gülseren Albayrak, Akara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın eşi Nursen Yavaş ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş, yapıtları çalışmalarla ilgili sunumda bulundular.
-Nazan Savaş; EXPO’yu anlattı-
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın eşi Nazan Savaş, Hatay’da nüfusun yüzde 52’sinin kırsalda yaşadığını, bu nedenle, önce kırsalı güçlendirmek gerektiğini inancıyla, son 15-20 yılda, kırsaldaki insanları üretimden uzaklaştırıp hizmet sektörüne yönelten bir yanlış politika benimsendiğine dikkat çektikten sonra, sunumunda, “Kadın, köyünde üretim yapmaktansa, hastabakıcı ya da temizlik personeli oluyor. Yani üretmediği bir alana kayıyor. Bunun, tersine çevrilmesi gerek. Kooperatifler, bu anlamda en iyi organizasyonlar” şeklinde konuştu.
2021 yılında Hatay’da Botanik EXPO’su düzenleneceğini de vurgulayan Savaş, “EXPO, yerelden kalkınmak için bir lokomotif. Burada da kooperatifler çok önemli. Küçük küçük kooperatiflerin kümeleşmesi, sonra da dünya pazarlarına açılmasıyla ilgili bir yol haritası sunuluyor ama bunu uygulama becerisi size ait. Bu konuda Hatay başarılı olursa gerçekten bir dünya şehri olacak” dedi. -Cemil Yıldız-