CHP’li Kadınlardan TMK Yıldönümü Mesajı:

CHP’li Kadınlardan TMK Yıldönümü Mesajı:

Medeni Kanuna Sahip Çıkılmalı…

4 Ekim 1926’da kabul edilen Medeni Kanun’un yürürlüğe girişinin 94.yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayınlayan CHP’li kadınlar, Medeni Kanun’a sahip çıkılması çağrısı yaptı.
CHP MYK Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka imzasıyla dün tüm illerde basın açıklamaları yapıldı. Antakya CHP’de kadınlar adına okunan bildiride, Medenin Kanun’un devreye girmesiyle beraber kadınların elde ettiği haklar sıralandı, açıklamanın sonunda ise şöyle denildi:
“Hayatın her alanında üreten, yaşatan ve yarınımızı ayakta tutan kadınlar, bugünün Türkiye’sinde seslerini birleştirerek yükseltmeye devam ediyor. Sadece yaşadığı eşitsizliklere değil, toplumun tüm sorunlarına da çözüm üretmeye çalışıyor; Karadeniz’de doğanın talanına karşı yükselen Havva Ana’nın ‘Ben halkım, devlet benim’ sesinde, emeklerinin ve alın terlerinin peşine düşen Flormar işçisi kadınların mücadelesinde, Ankara’da OHAL koşullarında bile çocuk yaşta evliliklerin önünü açan tasarıyı geçirtmemek için Meclis’in kapısına dayanan kararlılıkta, İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılması tartışmalarıyla beraber tüm Türkiye’ye yayılan ‘Yaşamak İstiyoruz’ çığlıklarında var olmaya devam ediyor.
Cumhuriyetin kazanımlarının ışığında, haklarından da hayatlarından da vazgeçmeyen kadınların ellerinde, nice devrimler yükselecek. Bugüne kadar bu mücadeleye güç katmış ve ülkemizi hep ileri taşıyacak adımları atmış kadınları ve Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve minnetle anıyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak, herkesi, kadın erkek eşitliğini demokrasinin gereği olarak görmeye ve Medeni Kanunu-muza sahip çıkmaya davet ediyoruz.” -Cemil Yıldız-