CHP’li Vekil Birol Ertem,

CHP’li Vekil Birol Ertem,

Emiliano Zapata’nın “Korkunun ecele faydası yoktur” sözünü hatırlattı:

“Diz çökerek yaşamaktansa, ayakta ölmeyi tercih ederim”

CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem, AKP’li Milletvekillerine erken seçim tehdidi yapılarak Anayasa oylamasında EVET oyu verdirtildiğini savundu. Ertem, ünlü Yazar Emiliano Zapata’nın “Korkunun ecele faydası yoktur” ifadesinden hareketle,  “Bu koşullarda diz çökerek yaşamaktansa,  ayakta ölmeyi tercih ederim” sözünü hatırlattı. CHP’li Vekil Birol Ertem’in açıklaması şöyle:

“Erken seçim tehdidi; muhalefet partili bazı vekilleri ‘bir daha listeye giremeyecekleri’ korkusuyla tehdit edip Anayasa oylamasında evet oyu vermelerini sağlamak amacıyla ve AKP’li bazı vekillere de, FETÖ kapsamından dolayı seçim olursa listede yerlerinin olmayacağı korkusunu yaşatarak Anayasa’yı Meclis’ten geçirmek amacıyla, son günlerde Cumhurbaşkanı, MHP ve AKP Genel Başkanlarının sürekli dilindedir.

Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, erken seçim tehdidiyle bazı vekillere boyun eğdirtmek isteyenlere ve siyasi şantaj yapanlara karşı yılmayacağız. Biz, Türkiye’nin geleceği için erken seçime hazırız. Bu bir güç savaşı değildir. Ülkemizin bekası, üniter yapısı, bölünmez bütünlüğü, demokrasimizin geleceği söz konusudur. Bu yapıyla gitmez ve bu yapı Türkiye’yi daha derin sorunlarla karşı karşıya getirecektir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi, ‘Bir rejim değişikliğine kalkışmaktansa, erken seçim kararına Cumhuriyet Halk Partisi olarak tam destek veriyoruz.’

Millet iradesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gelmiş tüm Milletvekillerine tehditlere boyun eğmemelerini tavsiye ediyorum. Çünkü korkunun ecele faydası yoktur…”

-Cemil Yıldız-