Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’li Vekil Suzan Şahin önerge verdi

Sulamada Enerji KDV’si %1

Sulamada Enerji KDV’si %1 olmalı

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, sulama ücretlerinin sübvanse edilmemesi halinde, gıda enflasyonunun artacağını, hükümetin, tarımda kullanılan KDV’yi %1’e indirmesi gerektiğini söyledi. CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, konuyu TBMM gündemine taşıdı.

Elektrik tarifelerinde, %52 ile %130 arasında değişen oranlarda zam yapılması sonrası çiftçilerin zor durumda kaldığını ve tarlasını ekemez, sulayamaz hale geldiğini söyleyen Şahin, şunları kaydetti:

“Üretici, gelen faturalarla birlikte, artık üretim yapmanın imkansız olduğunu söylüyor. Birçoğu da yüksek faturalardan kaynaklı olarak, arazisini artık sulayamayacağını dile getiriyor. Birçok üreticinin ise tarımsal sulama amaçlı elektrik aboneliğini iptal ettiği, elektriklerinin kesildiği, yani iflas ve açlığa mahkum edildiği ortada. Bu, AKP politikalarının eseridir.”

Şahin, tarımda kullanılan elektrikte KDV’nin %1’e düşürülerek, çiftçinin desteklenmesi konusunda hükümete çağrı yaparken de şöyle dedi:

“Tarımsal sulamada çiftçilerin karşı karşıya kaldığı sorunların başında, elektrik fiyatları gelmekte. Özellikle fon, pay ve vergi dahil, 2020 Aralık ayı itibariyle 85,2 kuruştan elektrik alan çiftçilerimiz, 2021 Aralık ayında %22,2’lik artışla, 104,1 kuruştan elektrik kullanmak zorunda kalmıştır. Çiftçilerimiz, elektrik fiyatlarındaki fahiş artışlarla birlikte, mesken abonelerine göre %163,4 daha pahalı elektrik kullanmak durumunda kalmıştır.

Öte yandan, 2022 tarihinde yapılan astronomik zamlar, tarımsal sulamada kullanılan elektriğin, tek zamanlı alçak gerilim fiyatında 2021’e göre %94,8 oranında fiyat artışına neden olmuştur. 2021 Aralık ayında, ‘KDV ve diğer kalemler’ hariç, tek zamanlı alçak gerilim birim fiyatı kilovat saatte 86 kuruş iken, gelen zamla birlikte kilovat saatte 167 buçuk kuruşa yükselmiş, artan elektrik fiyatları, üretimin sürdürülebilirliği için büyük bir tehdit unsuru haline gelmiştir. Üreticilerimiz, bu elektrik fiyatlarıyla üretim yapamaz hale gelmiştir. Tarımda kullanılan KDV oranı derhal %1’e çekilmeli, yerli ve milli tarım teşvik edilmelidir.”

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin’in, Tarım ve Orman Bakanı’ndan cevap istediği sorular işe şu şekilde:

1. Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe uygulanmakta olan KDV oranının %1’e düşürülmesi konusunda çalışmanız var mıdır?

2. Çiftçilerin tarımsal üretim amaçlı kullandıkları elektrik konusunda destek sağlanması düşünülmekte midir? Elektrik tarifelerinde çiftçilere indirim yapılacak mıdır? Özellikle hasat dönemleri dikkate alınarak, elektrik tahsilatının buna göre düzenlenmesi konusunda bir çalışmanız var mıdır?

3. Tarımsal sulama için önem arz eden Konya Ovası Projesi, Güneydoğu Anadolu Projesi, Doğu Karadeniz Projesi ve Doğu Anadolu Projesi gibi projeler, ne zaman tamamlanacaktır?

4. Seçim bölgem Hatay’da söz verilen Reyhanlı Barajı ve diğer sulama suyu barajları ne zaman tamamlanacaktır?

5. Eski ve atıl vaziyette olan sulama barajlarının ve yapılarının tespiti konusunda bir çalışma yürütülmüş müdür? Yürütülmüşse, su israfının azaltılması hedefiyle bu yapılar yenilenecek midir?

6. Elektrik ve sulama suyu borcu nedeniyle tarımsal destek ödemelerinden yararlanamayan çiftçi sayısı nedir?

7. Borçları nedeniyle tarımsal destek ödemelerinden yararlanamayan çiftçiler için hangi önlemlerin alınması düşünülmektedir?

-Haber/Cemil Yıldız-