Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’li Vekil Suzan Şahin yasa teklifi verdi:

Liselilerin staj dönemi hizmetten

Liselilerin staj dönemi hizmetten sayılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Milletvekili Suzan Şahin, işletmelerde mesleki eğitim gören öğrencilerin bu çalışma sürelerinin hizmetten sayılması gerektiğini savundu. Milletvekili Suzan Şahin, bununla ilgili TBMM’ye yasa teklifi sundu.
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, zorunlu staja tabi olan kişilerin sigortalılık başlangıç tarihinin, çıraklık ve staja başlangıç tarihi olarak esas alınması, yaşanan mağduriyetin giderilmesi konusunda TBMM Başkanlığı’na kanun teklifi verdi.
Şahin’in yasa teklifinde şöyle deniliyor:
“Zorunlu staj, bazı meslek gruplarında, mesleğin hem teknik hem de uygulama alanlarında başarılı bir şekilde icra edilmesi için önemlidir. Özellikle meslekî eğitim gören öğrenciler ile meslekî ve teknik ortaöğretim ile yükseköğrenimleri sırasında staja tabi tutulan öğrencilerin, mesleki ve teknik ortaöğretim sırasında tamamlayıcı eğitim ya da alan eğitimi gören öğrencilerin tabi oldukları zorunlu staj, hem mesleğe hem de çalışma hayatına adapte olmaları için büyük önem taşımaktadır.
Zorunlu staja tabi olan kişilerin, diğer işçilerden hiçbir farkı yoktur. Aksine, hem eğitim hayatlarını hem de çalışma hayatını birlikte yürüttükleri için daha fazla emek sarf ediyorlar. Ancak bu emek, yürürlükte olan mevcut kanun maddeleri nedeniyle yok sayılmakta, staj süreleri ‘fiilen çalışma olmasına rağmen’ sigortalı sayılmayıp, bu süre, emekli hesabında da başlangıç olarak kabul edilmemektedir.”
Zorunlu staj sürelerinin, emeklilik süresi ve borçlanmasına sayılmamasının Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekilen kanun teklifinde, Anayasa’nın 49’uncu maddesiyle düzenlenen “Çalışma hakkı ve ödevi” maddesini, 60’ıncı maddesiyle düzenlenen “Sosyal güvenlik hakkı” maddesini de ihlal ettiğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli olan Anayasa’yı ihlal eden bu durumun acilen ortadan kaldırılması gerektiğini belirten Şahin, “Mesleki eğitimin özendirilmesi açısından, sigortalılık başlangıç tarihinin çıraklık ve staja başlangıç tarihi olarak esas alınması ve mağduriyetin giderilmesi açıcından oluşan bu yasal çarpıklığın giderilmesi büyük önem arz etmektedir” dedi. -Cemil Yıldız-