Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

CHP’li vekilden Atalay açıklaması: Hatay seçmeninin iradesine saygı gösterilmeli

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut

CHP’nin hukukçu vekili Mahmut Tanal, Hatay halkının iradesine saygı gösterilmesi gerektiğini belirterek  “Can Atalay’ın yeri cezaevi değil, Meclis’tir. Anayasa Mahkemesi’nin kararının tanınmaması, hukuk devleti açısından bir utançtır. Bir milletvekilinin yasama görevini yerine getirmesi engellenirken, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un suskun kalmasını da kabullenemiyoruz” dedi.

CHP Şanlıurfa Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararına karşın yerel mahkemenin Hatay Milletvekili Can Atalay’ın tahliye sürecini uzatmasına tepki gösterdi.

Yaptığı yazılı açıklamada, Can Atalay’ın 14 Mayıs genel seçimlerinden bu yana 5 buçuk aydır tutuklu olduğuna işaret eden Tanal, “Can Atalay, Hatay halkının oylarıyla milletvekili seçildi. Esasında milletvekili mazbatasını alır almaz Can Atalay’ın cezaevinden çıkması gerekirdi. Ancak keyfi olarak Can Atalay, dört duvar arasında tutuldu. Bunun üzerine Can Atalay, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. AYM, 25 Ekim’de Can Atalay’ın “seçilme hakkı” ile “kişi hürriyeti ve güvenliği” haklarının ihlal edildiğine hükmetti. Bu karar üzerine Can Atalay’ın aynı gün tahliye edilmesini bekledik. Lakin İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yine bildiğini okudu. Şimdi de Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı direniyorlar. Oysaki Anayasa Mahkemesi’nin kararları, yoruma açık olmayacak şekilde kesindir ve herkes açısından bağlayıcıdır. İlgili yerel mahkemenin, tahliye kararı vermek yerine dosyayı Yargıtay 3. Dairesi’ne göndermesi de iyi niyetle bağdaşmamaktadır. Can Atalay’ın tutukluluk süresinin uzatılması, keyfiliktir, hukuki değildir” dedi.

Geçmişte cezaevindeyken CHP’den İstanbul Milletvekili seçilen Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararda da benzer bir sürecin yaşandığını hatırlatan Tanal, “İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu da mazbatasını almasına rağmen tahliye edilmemişti. Sonrasında Anayasa Mahkemesi, ‘hak ihlali’ yönünde hüküm tesis etti. Lakin yerel mahkeme, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu kararına uzun süre direndi. Sonraki süreci hepimiz biliyoruz. Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ise Anayasa Mahkemesi’nin hak ihlali kararı vermesinin ardından tahliye edilerek Meclis’e dönmüştü. Eninde sonunda Can Atalay da Meclis’in çatısı altında yasama faaliyetlerini yürütecektir. Fakat tutukluluk süresinin uzatılması, bir başka keyfiyete, mağduriyete, yeni bir hak ihlaline sebep olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın seçilme hakkının ihlal edildiği gibi Hataylı yurttaşların da seçme hakkının ihlal edildiğini kaydeden Tanal, “Hatay halkının iradesine saygı gösterilmelidir. Can Atalay’ın yeri cezaevi değil, Meclis’tir. Anayasa Mahkemesi’nin kararının tanınmaması, hukuk devleti açısından bir utançtır. Toplumdaki adalet duygusu zedeleniyor. Bir milletvekilinin yasama görevini yerine getirmesi engellenirken, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un suskun kalmasını da kabullenemiyoruz” değerlendirmesini yaptı. (Sami Gökçe)