CHP’liler bölgede

CHP’liler bölgede

Emek ve Aksaray Halkına “Kentsel Dönüşüm” Projesinde Mağduriyet

“Evimiz yıkılmasın” diyen çocuğun ağlaması duygulandırdı

İlimiz Antakya ilçesi, Emek ile Aksaray Mahallelerinde tasarlandığı belirtilen “Kentsel Dönüşüm Projesi” uygulamasında bölge halkının mağdur edildiği öne sürüldü. Geçtiğimiz hafta sonunda bölgede gerçekleştirilen toplantıya Hatay CHP Milletvekili Mehmet Güzelmansur yanı sıra, CHP İlçe Başkanı Ümit Kutlu ile bazı CHP’li yönetici ve Meclis üyeleri de katıldı. Toplantıda, mağduriyetlerine çözüm isteyen vatandaşların sorularına tek tek cevap veren Güzelmansur, gerek Aksaray ve gerekse Emek Mahallesi’nde kentsel dönüşümden dolayı yaşanan mağduriyetleri yakından takip ettiklerini ve bölgede hiçbir vatandaşın mağdur olmaması için çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.
Güzelmansur, bu mahallelerde kentsel dönüşüm adı altında ranta müsaade etmeyeceklerini belirterek, “Bu mahallelerde yaşayan insanlar, emekçi insanlar. Bu mahallede yaşayanların her kuruşunda alınteri var. Burada bir mağduriyet varsa, biz her zaman mağdur vatandaşımızın, emekçimizin yanındayız. Bizler, sizlerin hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz. Sıkıntı var ve farkındayız. TOKİ ise TOKİ, Belediye ise Belediye. Biz, herkes ile görüşeceğiz ve durumunuzu değerlendireceğiz” dedi.
Mahallede toplantıya katılan mahalle sakinleri de sorunlarını dile getirirken, “Evimizi alırken, ölü paralar teklif ediyorlar. Verecekleri evler için bizden talep ettikleri paralar çok yüksek. Bizler, nasıl tekrar ev sahibi olacağız? Bu şartlarda evlerimizin değerini verseler, biz de yeni evlerde oturmak isteriz, ama verdikleri paralar ile istedikleri paralar arasında çok fark var ve bizim gibi emekçi ve gariban insanların bu paraları ödeme gibi bir şansı yok. Buralarda çok büyük mağduriyetler var. Belediye, kentsel dönüşüm adına emlakçılık yapıyor, rant peşinde koşuyor” şeklinde konuştular.
DUYGULANDIRAN OLAY
Bu arada, hafta sonunda gerçekleşen toplantıda, Emek ve Aksaray Mahalleleri halkının “kentsel dönüşüm projesi” mağduriyetleriyle ilgili açıklamaları sırasında küçük bir çocuk “evimiz yıkılmasın” diyerek ağlamaya başlayınca, toplantıya katılanlar duygulandı. Bunun üzerine Milletvekili Güzelmansur ve CHP İlçe Başkanı Ümit Kutlu, konunun takipçisi olacaklarını belirterek, mahalle sakinlerinin her zaman yanında olduklarını ifade ettiler. “Evimiz yıkılmasın” diye ağlayan çocuğa, Ümit Kutlu özel ilgi gösterdi. -Cemil Yıldız-