Çiftçi Sahipsiz Kaldı, Tarımdan Kopuyor…

Çiftçi  Sahipsiz Kaldı,  Tarımdan  Kopuyor…

Milletvekili Tokdemir, çiftçiden yana bir tarım politikası olmadığına vurgu yaptı

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye ilettiği soru önergesiyle, çiftçilerin sorunlarını aktardı, mağduriyetlerin giderilmesini istedi.
Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) başvuru yapan çiftçilerin sayısının 2017’de 2 milyon 100 bin iken 2019’da 2 milyon 83 bine, 2020’de ise 1 milyon 803 bine düştüğünü belirten Milletvekili Tokdemir, 2021 yılı rakamlarının yıl sonunda açıklanacağı, ancak sahadan kendilerine iletilen bilgilere göre ise sayısının 2021’de 1 milyon 500 binlere kadar gerilemiş olma riski ile karşı karşıya kalınacağının görüldüğünü bildirdi.
Milletvekili Tokdemir, konu ile ilgili önergede şunlara yer verdi:
“Çiftçi sahipsiz kaldığı için tarımdan kopuyor. Çiftçiden yana bir tarım politikasının olmaması, tarımsal desteklerin yetersizliği ve destek ödemelerin geç ödeniyor olması, ithal girdiler yüzünden çiftçinin yüksek maliyetlere ürettiği ürününü zararına satmak zorunda kalması kopuşu hızlandırıyor.
Bu bağlamda; Bakanlığınız olarak çiftçilerimizim tarımdan kopuşunu engelleyecek bir planınız var mıdır? Çiftçilerimizin mağduriyetlerini giderecek bir Tarımsal Üretim Planlamanız var mıdır? Tarımsal ithalat politikalarıyla üreticilerimizin ve çiftçilerimizin mağdur olmalarını engelleyecek çiftçilerimizi önceleyip, destekleyecek çiftçiden yana bir tarımsal ürünler ithalat rejimi için çalışmalarınız var mıdır?”
-Mehmet ÖZGÜN-