Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çiftçiler, sıcağa karşı önlem alıyor

Hatay’ın Kurtbağı Mahallesi’nde çiftçiler,

Hatay’ın Kurtbağı Mahallesi’nde çiftçiler, karpuzlarını sıcağa karşı korumanın yaratıcı bir yolunu buldu. Sezer Kala (34), karpuzlarını tek tek gazeteyle sarmak suretiyle güneşin meyveleri yakmasını engelliyor. Kala, yaptığı açıklamada, “Hava sıcak ama mecbur hasadı yapmamız lazım çünkü bayağı bir emek var. Bu emeği heba edemeyiz. Karpuz olgunlaşma dönemine girdiğinde artık gücü meyveye verdiği için çalı biraz yetersiz kalıyor. Artık karpuz büyüdüğü için bazı karpuzlar açıkta kalıyor ve güneşe bakan yanları yakıyor. Güneşin karpuzu yakmasını önlemek için gazeteyle önce denedim, sonra baktım faydasını gördüm. Güneş yakmıyor sonra hepsini gazeteyle kapladım” dedi.

Sezer Kala, geçen yıllarda karpuz hasadını tek bir seferde yaparken, bu yıl farklı bir strateji izlediğini belirterek, “Belli bir aralıklarla ektim 1 ay 20 gün arayla. Geçen hafta karpuz hasadına başladık, şu anda devam ediyoruz ve halen olgunlaşmakta olan daha da sonra ekilen karpuzumuz var. 6 -7 dönüm arazimiz. Karpuz yaklaşık 80 ila 90 günde ancak yetişir belki de daha da uzun sürebilir. Ben nisan ayında başladım ekmeye. Şu anda 10 ila 15 TL arasında tarladan satışım. Zaten kendi tezgahım var orada satıyorum kendi müşterilerime” şeklinde konuştu.

Çiftçiler, Hatay’ın Arsuz ilçesi Kurtbağı Mahallesi’nde açık alanda yetiştirdikleri karpuzları, sıcağa karşı bu yöntemle koruyarak meyve kalitesini yüksek tutmayı başarıyor. – Mehmet Durmaz-