Çiftçiye Destek Yerine, İcra Takibi!

Çiftçiye Destek Yerine, İcra Takibi!

Yarseli Sulama Birliği’nin, sulama ücretlerinin 19 Haziran’a kadar ödenmesinin gerektiğini duyurması tepkilere yol açtı.

Yarseli Sulama Birliği’nin, sulama ücreti borcu bulunan çiftçilerin 19 Haziran tarihine kadar ödeme yapmaları, aksi halinde 22 Haziran’dan itibaren icra takibi başlatacağını duyurması tepkilere yol açtı. Başkanlığını Ayhan Kara’nın yaptığı “Samandağ Sözümüz Var Meclisi”, çiftçilerin desteklenmesi gereken zorlu süreçte icra takibi ile tehdit edildiklerini söyledi, bu durumu kabul edemeyeceklerini bildirdi ve Yarseli Sulama Birliği Yöneticileri hakkında soruşturma açılmasının gerekliliğine vurgu yaptı.
Sözümüz Var Meclisi’ni konu ile ilgili açıklaması şöyle:
“Şu koronalı günlerde, istisnasız her sektörün ve her yurttaşın zor günler yaşadığı bir gerçektir. Bir yanda işini kaybeden ve ekmeğe muhtaç bırakılan insanlarımız, öte yanda siftah yapamadan kepenk açıp kapatan esnafımız, kapanan dükkanlar, iflas eden şirketler… Çaresizlik sarmalında boğulup intihar eden yurttaşlarımız… Kendi ülkelerinde ekmek bulamadıkları için eşlerinden, çocuklarından ayrı gurbet elde ekmek kavgasını veren, ömür tüketen ve şu günlerde aç, sefil, hasta bırakılıp vatanlarına getirilemeyen gurbetçilerimiz… Ve elbette çiftçilerimiz… Ürünleri tarlalarda çürüyen, hiçbir zaman hak ettikleri değeri göremeyen, emeklerinin karşılığını alamayan, dünyanın en pahalı elektriğini, gübresini mazotunu, suyunu kullanan çiftçilerimiz…
Bu günlerde, matruşka bebek misali birbiri ardına açıklanan destek paketlerinin hiç birinde bir gıdım destek bulamayan, hava değişimleri ve artan sıcaklıklar nedeniyle ağaçlarda mahsul kalmadığından dolayı seneyi nasıl çıkaracaklarını kara kara düşünen çiftçilerimiz, su borçları nedeniyle icrayla karşı karşıya.
Yarseli Sulama Birliği, 2019 yılı sulama ücreti borcu olan çiftçilerin 19 Haziran’a kadar ödeme yapmaları gerektiğini, ödeme yapmamaları halinde tüm alacaklara 22 Haziran’dan itibaren icra takibi başlatacaklarını duyurdu. Çiftçilerimizin borçlarının silinmesi onlara maddi destekte bulunulması gerekirken sulama borçları nedeniyle icrayla tehdit edilmelerini şiddetle red ediyoruz.
Bu ülkenin barışına dinamit koymaya kimsenin hakkı yoktur, hele hele yetkililerin hiç yoktur. Sözümüz Var Meclisi olarak yetkilileri göreve çağırıyoruz; bu duyuruyu yapan Yarseli Sulama Birliği yöneticileri hakkında derhal soruşturma açılmasını, çiftçilerimizin tüm borçlarının silinmesini talep ediyoruz. Devlet, zor günler için vardır. Bu zor günlerde, devlet yurttaşlarına el uzatmayacaksa, ne zaman uzatacak? Kimse, çiftçi kardeşlerimizi yalnız sanmasın.
Herhangi bir çiftçimizin sulama borçları nedeniyle icra takibine uğraması durumunda, halkımızla birlikte demokratik tepkimizi koyacağımızdan ve bu haksız karara karşı direneceğimizden kimsenin şüphesi olmasın.”  Mehmet ÖZGÜN

.