Çinçin, seçim rüşveti iddialara cevap verdi:

Çinçin, seçim rüşveti iddialara cevap verdi:

Yapılan yardım esnafa destek niteliğinde

      Antakya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hikmet Çinçin, HESOB’a seçim rüşveti iddialarına yönelik açıklamada bulundu, odaları tarafından yapılan yardımın, esnafa destek niteliğinde olduğunu söyledi.

      Hatay’da yer alan bazı Meslek ve Esnaf Odalarının Antakya Ticaret ve Sanayi Odasından destek taleplerine verdikleri yanıtın kamuoyunda başka bir noktaya çekildiğini, bu sebepten ötürü yanlış anlaşılmalara cevap verme zorunluluğunun doğduğunu belirten Çinçin, odalarının banka kredisi kullanarak söz konusu Esnaf Odalarına para dağıtacağı haberlerinin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

      Pandemi süresince toplumun hemen hemen tüm kesimlerinin ve üyelerinin ekonomik zorluklara maruz kaldığının aşikar olduğuna değinen Çinçin, açıklamasında şunlara yer verdi: “Ayrıca ülkemiz büyük bir enflasyon sorunu ve ekonomik daralma ile de karşı karşıyadır. Dolayısıyla Ticaret ve Sanayi Odalarının  en büyük gelir kaynağı olan üye aidatlarının tahsilatı ziyadesiyle zorlaşmış ve sıkıntıya girmiştir. Bu bağlamda Odamızın da çok yüksek bir rakam aidat alacağını göz önünde bulundurursak nakit ihtiyacımızı daha net görmek mümkün olacaktır. Piyasaların durgunlaştığı dönemlerde üyelerimizi bir nebze rahatlatmak amacıyla yasal düzenlemelerle Nefes Kredisine aktardığımız rakamlar da nakit döngümüzü sekteye uğratmıştır. Kredi kullanımının gerekçesi bundan ibarettir. Bu konu Meclisimizde de defaatle konuşulmuş ve detaylı olarak değerlendirilmiştir.  

      Hatay’da odamızın çalışma alanında bulunan 7 Esnaf Meslek Odası kendi seçimlerini tamamladıktan sonra Odamızdan üyelerine ait ihtiyaçlar için maddi destek talep etmişlerdir. Odamız 7 Esnaf Meslek Esnaf Odası’nın her birinin taleplerine binaen 5.000,00 TL’lik, toplamda ise 35.000,00 TL’lik ödeme desteği verilmesini Meclis’te karara bağlamıştır. Odamız tarafından yapılan yardım, esnafa destek niteliğindedir.

      Her bir Esnaf Meslek Odası için 5.000 TL, toplamda ise 35.000 TL’nin nasıl bir seçim rüşveti olabileceğini kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

      Çinçin, açıklamasının sonunda, Hatay Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin konuyla ilgili taraflarından hiçbir istek ve talebinin olmadığını sözlerine ekledi.

      Mehmet ÖZGÜN