Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çin’de dördüncü nesil nükleer santral üretimine başladı

Ulusal Enerji İdaresi ve

Ulusal Enerji İdaresi ve Çin’e göre, dünyanın ilk dördüncü nesil nükleer enerji santrali olan Shidaowan yüksek sıcaklıklı gaz soğutmalı reaktörü (HTGR) bugün resmi olarak üretime başladı. Shandong’da bulunan ve tamamen yerli teknolojiyle geliştirilen proje, China Huaneng Group, Tsinghua Üniversitesi ve Çin Ulusal Nükleer Şirketi tarafından ortaklaşa geliştirildi.

Çin Ulusal radyosunun haberine göre enerji santralinin ana programının baş tasarımcısı ve Tsinghua Üniversitesi Nükleer Enerji ve Yeni Enerji Teknolojisi Enstitüsü Başkanı Zhang Zuoyi, HTGR’nin dördüncü nesil nükleer enerji teknolojisine sahip gelişmiş bir reaktör türü olduğunu ve nükleer enerjinin önemli bir gelişme yönü olduğunu söyledi.

Temel özelliği ”güvenlik” olan reaktör, radyoaktif malzemelerin erimesi veya sızmasından kaçınabiliyor. Zhang, bu yeteneğin soğutma kapasitesinin tamamen kaybı durumunda bile herhangi bir müdahale olmaksızın korunduğunu ekledi.

Projeye tasarım ve geliştirme, mühendislik inşaatı, ekipman imalatı, üretim ve işletme konularında uzman 500’den fazla şirket katıldı. Projeden sorumlu Zhang Yanxu, nükleer santralin ekipmanlarının yerlilik oranının yüzde 90’ın üzerine çıktığını söyledi. Shidaowan HTGR nükleer santralinin inşaatına Aralık 2012’de başlandı ve ilk kez Aralık 2021’de elektrik üretildi. (Sami Gökçe)