Cinnet değil cinayet!

Cinnet değil cinayet!

Kadın Platformundan kadın cinayetine tepki

Hatay Kadın Platformu ve Antakya Kadın Dayanışması adına yapılan ortak açıklamada, kadın cinayetlerinin önlenmesi istendi. Hülya Kavuk imzalı açıklamada, ülkemizde 2017 yılının ilk on ayında en az 242 kadın ve kız çocu-ğunun erkekler tarafından katledildiği, 77 kadının tecavüze uğradığı, 207 kadının taciz edildiği, 286 kız çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığ4ı kaydedilerek şöyle devam edildi:
“Her gün en az üç kadın katlediliyor. İki gün önce burada, yanı başımızda, Nurcan Yolcu, eski kocası Hakan Kavukoğlu tarafından dolmuşta bıçaklanarak katledildi. Boşandıklarından bu yana onlarca kez tehdit edildi, evi yakıldı, işyerini yakma girişiminde bulunuldu. Nurcan, her defasında yargıya müracaat etti, şikayetçi oldu. Ancak, katil şüphelisi ifadesi alınarak serbest bırakıldı. Bizler öğreniyoruz ki, katilin ailesi dahi kendisinin salıverilmemesini talep etmiş, ancak ev yakma olayından hemen sonra ifadesi alınıp ısrarla serbest bırakılmıştır. Yargının ‘cezasızlık politikası’ taciz, tecavüz ve kadın cinayetlerinin artmasına neden oluyor. Yönetenlerin cinsiyetçi söylemleri ise kadının sokakta, otobüste, metroda erkekler tarafından şiddete ve katliama uğramasının önünü açıyor. Biz, Hatay’da kadın mücadelesi yürüten kadınlar, gücümüz yettiğince, diğer kadın cinayetlerinde olduğu gibi dava takibini yapacağımızı, hiçbir kadın katliamının cezasız kalmaması için; Nurcan, Özlem, İpek, Fatma, Esra, Beren, Berna ve adını sayamadığımız onlarca kız kardeşimizin çığlığı kulaklarınızdan eksik kalmasın diye son nefesimize kadar sokakta haykırmaya devam edeceğiz!
Kadın cinayetleri politiktir! Bütün kadın cinayetlerinden erkek devlet, yönetenler ve erk zihniyeti besleyen herkes sorumludur. Hiçbir cümle, erkeğin katil olduğu kadının da katliama uğradığı gerçeğini değiştirmez. Bu cümleler sadece katili aklamaya dönüktür.
Katilin mümkün olan en üst cezayı alması ve bir daha hiçbir kadının katledilmemesi ve şiddete uğramaması için, kadın örgütleri olarak elimizden geleni yapmaya, burada bulunan bütün kız kardeşlerimizle birlikte söz veriyoruz!”-Mehmet Özgün-