Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çırak Öğrenciler Mağdur Edilmesin

Solğun, alanında yetişmiş olan

Solğun, alanında yetişmiş olan bu çocuklarımızın kaybedilmesinin söz konusu olduğunu vurguladı.

Türk Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Ömer Solğun, sokağa çıkma yasağından dolayı mağdur olan 20 yaş altı çırak öğrencilerin yaş aralığının revize edilmesini talep etti. İşletmelerin bel kemiği olan çıraklarımızın, çalıştığı yerin talebi doğrultusunda Kaymakamlar tarafından izin verilmesini isteyen Solğun, aksi takdirde, kendisine mesleki eğitim merkezlerinin aracılığı ile iş bulunmuş ve alanında yetişmiş olan bu çocuklarımızın kaybedilmesinin söz konusu olduğunu ifade etti.
Solğun, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi:
“Koronavirüs tehlikesi nedeniyle, 20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. Bu durum, çıraklık sisteminin önemli bir kısmının devre dışı kalması demektir. İşletmelerin bel kemiği olan çıraklarımızın ve işletmelerin talebi doğrultusunda, Kaymakamlıklar tarafından bu kişilere izin belgesi düzenlenebilmelidir. Aksi takdirde, kendisine mesleki eğitim merkezlerinin aracılığı ile iş bulunmuş ve alanında yetişmiş olan bu çocuklarımızın kaybedilmesi söz konusu olabilecektir.
MEB Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğü, yayınladığı bir yazıyla, çırak/öğrencilerin SGK primlerinin ve devlet katkı paylarının ödenmeye devam edileceğini duyurmuştur. Bu süreçte, çırak öğrencilerin işten çıkarılmaları yasaklanmalıdır. İçişleri Bakanlığı’nın çalışan çocuklar için çıkardığı ek genelgedeki 18-20 yaş aralığı (çırak/öğrenciler için), 16-20 yaş aralığı şeklinde revize edilmelidir. Ekonomik sıkıntı içerisindeki işletmelere, çırak/öğrenciler için devlet desteği sağlanmalıdır. Eğer 15-18 yaş arasındaki çırak/öğrenciler için düzenleme yapılmayacaksa, dar gelirli aileler için bir gelir kapısı olan bu ücretler, sokağa çıkma yasağı sonuna kadar devlet tarafından çırak/öğrencilere ödenmelidir.” Mehmet ÖZGÜN