ÇKD soruna dikkat çekmişti

ÇKD soruna dikkat çekmişti

İskenderun Angus Kokuyor…

İskenderun Çevre Koruma Derneği (ÇKD), geçtiğimiz hafta içinde sorunu gündeme getirmiş ve acilen giderilmesini istemişti. Konu, gemilerle İskenderun Limanı’na getirilen Anguslar!

İskenderun ÇKD’nin bu konudaki paylaşımı şöyle:

“Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Hayvancılık Genel Müdürlüğü (HAYGEM), yaptığı açıklamayla, ‘1 Ocak 2022 tarihinden itibaren, mücbir sebepler dışında besilik canlı hayvan ithalatına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir’ demişti.

Daha önceki Tarım ve Orman Bakanı, hayvancılıkta çok büyük bir başarı elde ettiklerini, 2022 yılı sonu itibariyle de Türkiye’nin artık kırmızı et ve besilik hayvan ithalatına son vereceğini söylemişti. Ancak 18.08.2022 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nün E-10724253-325.11.02.01-6674492 sayı ve Besilik Erkek Sığır İthalatı Uygulama talimatıyla, ‘besilik erkek sığır ithalatı’ yapılacağı ilan edildi.

Ülkemizde Bakanlar değiştikçe, sadece söylemler değişiyor, politika hep aynı! Nüfusumuzun yeterli ve sağlıklı beslenebilmesi için kırmızı et kaynaklı protein ihtiyacının karşılanması gerekliliği hepimizin malumu iken, üreticimizin korunması ve desteklenmesi de ayrıca önemli olduğu kadar, sevkiyatların yapıldığı bölgelerde yaşanan koku, hastalık riski gibi, halkın haklı taleplerinin de önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu konuda 2018 yılından beri toplumun tüm örgütlü kesimleri ile basın açıklamaları, eylemler söylemler ve siyasi iradeyi muhatap alarak yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık, ki hala İskenderun Limak Port’tan sevkiyatlar yapılıyor ve insanlar, kokudan ve gürültüden şikayet ediyor.

Yeniden yineliyoruz ki, bölge insanı olarak, canlı hayvan sevkiyatlarının bir an önce durdurulmasını nüfusumuza oranla kırmız et ihtiyacımızın doğru, sağlıklı ve milli politikalarla planlanmasını talep ediyoruz.” -Haber/Cemil Yıldız-