Çocuğu Sıkılan da Arıyor, Sohbet Etmek İsteyen de…

Çocuğu Sıkılan da Arıyor, Sohbet Etmek İsteyen de…

Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde kurulan “Psikososyal Destek Hattı”, hizmet vermeye başladı.

Hatay’da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında evlerinde kalan vatandaşların kaygı ve streslerinin azaltmasına yardımcı olmak için oluşturulan “Psikososyal Destek Hattı”nı, çocuğu sıkılan da, sohbet etmek isteyen de arayarak destek talep ediyor.
-25 KİŞİLİK EKİP-
Hatay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesinde, bir süre önce “Psikososyal Destek Hattı” kuruldu. Hatta görevlendirilen 22’si uzman, 3’ü teknik destek görevlisi toplam 25 kişilik ekip, haftanın her günü 08.00-24.00 saatlerinde vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Hatta gelen çağrılar yanıtlanıp, vatandaşlara gerekli destek sunuluyor.
Çağrıların yüzde 80’inde, çocuğu evde sıkılanlar ve buna karşılık ne yapabileceklerini soranlar uzmanlardan yardım isterken, hattı, sohbet etmek veya Kovid-19’a ilişkin bilgi almak isteyenler de arıyor.Uzmanlar, yanıtlanan çağrılarla, vatandaşlara Kovid-19 sürecinde psikososyal destekte bulunuyor.
Görevliler, hattı arayan velilere; çocuklarıyla eğlenceli oyunlar oynamalarını, kitap okuyup film izlemelerini, eski fotoğraflara bakıp anılarını tazelemelerini öneriyor.
-PSİKOLOJİK SIKINTI-
Hatay Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür Yardımcısı Sebahattin Büyüktelli, yaptığı açıklamada, hattın Hatay’da 10 Nisan’da kurulduğunu ve kısa sürede çok aktif bir şekilde çalıştığını söyledi. Vatandaşların, hattı aradığında en çok çocuklarıyla ilgili yönlendirme talep ettiğini ve bu ihtiyaca karşılık verildiğini aktaran Büyüktelli, şöyle devam etti:
“Ailelerimiz daha çok, ‘Çocuklarla nasıl verimli vakit geçiririz, evde nasıl zamanı değerlendirebiliriz, pandemi ne zaman biter?’ şeklinde sorular soruyor ve süreçten kaynaklı psikolojik sıkıntı yaşıyor. Bu konularda kendilerine psikolojik olarak destekte bulunuyoruz. Çağrı geldiğinde, personelimiz çok uzun süre konuşabiliyor, yani bazen 40-45 dakikayı bulabiliyor, bazen de 15 dakika olabiliyor. Kişiler, evde kapalı kaldığında ne yapacaklarını bazen şaşırabiliyorlar. O yüzden sohbet için arayanlar bile oluyor.”
-DIŞARIYA AÇILAN KAPI-
Büyüktelli, her gün çalışan ekip içerisinde hem psikolog hem de sosyal çalışmacının yer aldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Çağrıların yüzde 80’ini çocukları için arayan ebeveynler oluşturuyor. Özellikle çocuklar çok hareketli olduğu için, ev içerisinde biraz daha enerjilerini atmak istiyorlar. Bu arada tabii biraz yaramazlık yapmış oluyorlar. Anneler de bu yaramazlıklarından dolayı durum dayanılmaz hale geldiğini düşünerek, ‘çocuklarım için ne yapabilirim, nasıl zaman geçirebilirim?’ diye arıyorlar. Arkadaşlarımız da; evde hangi çocuk oyunları oynatılabilir, kendileri oyuna nasıl katılabilirler, onlara anlatıp geleneksel oyunlarımızı hatırlatıyorlar. Sadece sosyal medya veya internette eğlenme değil de, daha aktif ve daha zihinsel faaliyetler nasıl olabilir, bunlarla ilgili detaylı bilgiler veriyorlar. Bu anlamda biz, memnuniyet duyarak telefonu kapattıklarını düşünüyoruz. Yani bizim telefonlarımız, onlar için dışarıya açılan bir kapı olmuş oluyor. Amacımız, insanları rahatlatmak. Bu dönemi en iyi şekilde atlatmamız gerekiyor. Biz de bu yönde halkımıza hizmet veriyoruz.”
Büyüktelli, evde kalmak zorunda kalan vatandaşlara, günü bölümlere ayırarak kitap okumalarını, hobileriyle uğraşmalarını veya film izlemelerini önerdiklerini anlattı.
“Psikososyal Destek Hattı”, 444 91 32 numaralı telefon hattından hizmet veriyor.
Mehmet ÖZGÜN