Çocuk Başına Ayda 150 Tl

Çocuk Başına Ayda 150 Tl

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, 4-6 yaş arası Kur’an Kursu öğrencisi miniklerin okul giderlerini karşılayacak.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Ekonomik bakımdan dezavantajlı ailelerin 4-6 yaş Kuran kursuna devam edebilecek çağdaki çocuklarının resmi Kuran kursuna kayıt ettirilmeleri halinde, velinin ödemekle mükellef olduğu giderleri, Bakanlığımızca, doğrudan Diyanet İşleri Başkanlığımıza ödeyeceğiz” dedi.
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan “4-6 Yaş Kuran Kursu Desteği Programı” Protokolü sonrası konuşan Bakan Yanık, söz konusu protokolün, sosyal yardımlardan yararlanan hanelerde bulunan ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı 4-6 yaş grubu Kur’an kurslarında eğitim alan çocukların beslenme, temizlik ve eğitimlerine yönelik materyallerin temini için nakdi destek sağlama amacı taşıdığını söyledi. Kur’an kurslarının, çocukluk hatıraları arasında özel bir yer tuttuğunu belirten Yanık, şöyle devam etti:
“Protokol çerçevesinde, her bir çocuk için aylık 150 lira olmak üzere kararlaştırılan nakdi destek tutarını 12 ay boyunca, aylık olarak Diyanet İşleri Başkanlığımıza aktaracağız. Protokol, 5 yıl süreyle geçerli olacak. Bu yardım programı, maddi imkansızlıkları nedeniyle çocuğunu Kur’an kursuna gönderemeyen vatandaşlarımıza, çocuklarını milli ve manevi değerlerle donanmış olarak eğitim öğretim hayatına hazırlamalarına destek olacağız.”
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da 2013-2014 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulan “Kur’an Kursları Öğretim Programının (4-6 Yaş Grubu)” 192 bin öğrenciyle eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüğünü açıkladı. -Haber/Cemil Yıldız-