Çocuk saçlara bakım…

Çocuk saçlara bakım…

Ve masum bir gülümseyiş…

Hatay’ın Suriye sınırının ötesinde kamplarda kalan on binlerce sivilin içinde sıkışan çocuk düşler için harekete geçen İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, “Human Movie Team” ve “For Children” yardım kuruluşları, kamplarda, kız çocuklarının saçları için kuaförlük hizmeti sundu.

Projenin adı, “Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü”! Amacı, savaş ve çatışma ortamı içinde çocukluklarını rafa kaldırmak zorunda kalan neslin kaybolmaması ve umudun paylaşılması. Bunun için harekete geçen 3 yardım kuruluşu var… İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, “Human Movie Team” ve “For Children”. Hatay’ın Suriye sınırına yakın ve uzak noktalarında kurulan kamplarda kalan çocuklara ulaşan yardım ekipleri, bölgedeki mevcut ve Türkiye’den gelen gönüllü kuaförlerin de desteğiyle,  6-12 yaş arası kız çocuklarının saçlarını rengarenk tokalarla süsledi, yüzlerde bir tutam gülümseme yarattı.
Proje yetkilisi Tülay Gökçimen, yaptığı açıklamada, “Çocuklar çok mutlu oluyor. Kız çocukları, saçlarını yaptırmak için yanımıza koşuyor. Bu projeyi geleneksel hale getirip, önümüzdeki yıllarda da sürdürmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
Yapılan çalışmaya dair konuşan Suriyeli bir yardım gönüllüsü ise şunları söyledi:
“Fotoğraflara bakıp da, ‘saç taramışlar’ diye düşünmesin hiç kimse. Öyle değil! Bunun çok ötesi var… Kalbi bir şeyler var… Bu çocuklar, belki çok uzun bir zamandır normal bir oyun alanından uzaklar. Göç hikayesinin kaçışı içinde, büyüklerinin elinden tutup, kaybolmamaya çalışıyorlar. Saçlarında gezinen tarağın, fırçanın teması bile onlar için farklı bir durum yaratıyor. Mutlu oluyorlar. Rengarenk tokaların saçlarındaki hallerini işaret edip, gülümsüyorlar. Onların yüzlerindeki gülümseme kalbinizi ısıtıyor. Çünkü onların, geleceğe umutla bakması demek, barış demek, savaşsız bir dünya demek.” -Tamer Yazar-