Çocukların Duygusal Stresi Arttı

Çocukların Duygusal Stresi Arttı

Milletvekili Şahin, pandemi sürecinin çocuk psikolojisini olumsuz etkilediğini söyledi, konu ile ilgili önergeyi meclis başkanlığına sundu

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, bir grup milletvekiliyle birlikte TBMM Başkanlığına ilettiği önergede pandemi sürecinin çocuk psikolojisini etkilediğine, duygusal streslerini arttırdığına vurgu yaptı.
Küresel ölçekte günden güne etkisini artırarak süren COVID-19 salgınının, alınan zorunlu önlemler, kapanmalar ve kısıtlamalar nedeniyle insan psikolojisini de zorladığını belirten Milletvekili Şahin, toplumsal hareketliliği azaltabilmek için çocukların hareketlerinin yetişkinlere nazaran daha da kısıtlanmış olmasının, okulların kapanması, sosyalleşme imkânlarının daralması gibi nedenlerin çocuk psikolojisini son derece olumsuz etkilediğini bildirdi.
Çocuklarda öfke ve saldırganlık arttı …
Milletvekili Şahin, konu ile ilgili önergesinde şunlara yer verdi: “ODTÜ, Ege Üniversitesi ve Boğaziçi Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen bir akademik çalışmada, 17 ilden 350 aile ve bunların ilkokul, ortaokul, lise çağındaki çocuklarının salgın sürecinde yaşadıkları incelenmiştir.
Çalışmanın sonucunda çocuklarda saldırganlık ve öfke davranışlarında kayda değer bir artış görülmüş, uzaktan eğitimde de zorlandıkları ortaya çıkarılmıştır. Salgın sürecinin çocuklarda duygusal stresi de artırdığı, kendisinin ve yakınlarının hastalanması yönündeki kaygının psikolojilerini olumsuz anlamda etkilediği, okula bağlanma oranlarının düştüğü görülmüştür.
Annelerde de stres, kaygı, depresyon arttı …
Annelerin de bu süreçte kaygı, depresyon ve stres sorunlarında büyük artış olduğu tespit edilmiştir. Bu çerçeveden hareketle, salgın sürecinde alınan önlem ve kısıtlama kararlan nedeniyle çocukların yaşadıkları psikolojik sorun, öfke davranışları ve kaygıların giderilebilmesi için yapılması gerekenlerin tespiti, uzaktan eğitim süreci nedeniyle çocukların okula bağlılıklarının azalmasına karşı alınabilecek önlemlerin araştırılması amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulmalı.” Mehmet ÖZGÜN