Çocuklarını Park’a dahi götüremeyen annenin ızdırabı …

Çocuklarını Park’a dahi götüremeyen annenin ızdırabı …

Antakya’da, geçirdiği çocuk felci nedeniyle yürüme kabiliyetini kısmi olarak kaybeden 27 yaşındaki Pınar Tuğçu, akülü arabaya sahip olup, hayata tutunmasını sağlayan biri engelli iki çocuğunu parka götürebilmenin hayalini kuruyor. Ellerini de rahat kullanamayan ve hayatı boyunca engelini aşmak için mücadele eden Tuğçu’nun evlenmek istemesine, ailesi ve çevresi karşı çıktı. Bu engeli de aşan Tuğçu, 5 yıl önce evlenip, biri down sendromlu 2 çocuk sahibi oldu. Zamanının çoğunu kızları 3,5 yaşındaki Seyde ve 6 aylık engelli Hayrünisa ile evde geçiren Tuğçu, en çok da çocuklarını rahatça parka götürebilmeyi istiyor. Anne Tuğçu, yaptığı açıklamada, engeli nedeniyle hayatında çok zorluklarla karşılaştığını ancak bunları her seferinde aşmayı başardığını belirtti.

Evliliğinin ilk yıllarında eşinin işsiz kaldığını ve 3 ayda bir aldığı engelli maaşıyla geçindiklerini anlatan Tuğçu, şöyle devam etti: ”2,5 yaşındayken yapılan yanlış iğneden dolayı çocuk felci geçirdim. Daha sonra fizik tedaviyle fiziksel gelişim sürecim oldu. Yavaş yavaş yürümeye ve tutmaya başladım. 10 yıl önce eşimle tanıştım, 5 yıllık bir birlikteliğimiz oldu. Daha sonra evlenmeye karar verdik. Benim ve eşimin ailesi, evliliğimizi istemiyordu. ‘Yapamasınız’ dediler ama biz her şeye rağmen evlendik.” Bir alışveriş merkezinde temizlik görevlisi olarak çalışan eşinin aldığı maaşla geçinmeye çalıştıklarını belirten Tuğçu, engeli nedeniyle evden dışarıya çıkamadığı gibi çocuklarını da gezdirememenin üzüntüsünü yaşadığını söyledi.

Bir akülü arabası olmasını çok istediğini ifade eden Tuğçu, şunları kaydetti: “Çocuğum her gün ağlıyor. ‘Anne beni dışarı çıkar’ diyor ama çıkaramıyorum. Hep evde kapalı kalıyoruz. Çocuklarımla dışarıya çıkmak ve onları gezdirmek istiyorum. Bunun için de akülü engelli aracına ihtiyacım var. Akülü engelli aracıyla kızlarımı daha rahat taşıyabilirim. Çevremdeki herkes bana ‘Zaten engellisin, bu çocuklara nasıl bakacaksın’ diyor. Bu da çok zoruma gidiyor. Ben hiç kimseye ‘Bana bakın’ demiyorum. Arkadaşlarım bana yardım etmek istiyor ancak onların da durumu yok. 6 bin lira olan akülü engelli aracı alabilmek için kendi aralarında ancak 300 lira toplayabildiler.”  -AA-