Çok şirin, mi?

Çok şirin, mi?

Tarihe saygısızlık, mı?

Muğla’nın Datça ilçe belediyesinin geçtiğimiz günlerde anketle sorgusunu yaptığı ‘kullanalım’ mı kısmında duranlar, benzer bir uygulamanın Antakya örneğinde de uygulanabileceğine işaret ediyor.

Geçmiş dönemde, Antakya Belediyesi ve Defne Belediyesi tarafından renklendirilen, hatta çiçekli motiflerle keyif veren bir görsele kavuşturulan çöp konteynerleri, bir süre sonra bu uygulamadan çıkartıldı ve eski gri hallerine dönüş yapıldı. ‘Neden yaptık, niye vazgeçtik’ kısmında duranlar ise, Muğla ili Datça Belediyesi’nin geçtiğimiz günlerde twitter adresi üzerinden Datçalılara sorduğu bir soruda mola aldı ve ‘Antakya için de olur mu’ sorgusunu mevcut fotoğrafa etiketledi.
Twitter üzerindeki anketi; “Bunlardan koysak: a) Çok şirin, b) Tarihe saygısızlık” şeklinde paylaşan ve oylamaya sunan Datça Belediyesi, bu uygulama kapsamında, çöp konteynerlerini eski Roma lahitlerinin görkemli hallerine dönüştürme hedefinde. Datçalıların oylaması olumlu sonuçlanırsa, Datça sokaklarındaki çöp konteynerlerinin şekli bundan böyle eski Roma hikâyelerini fısıldayacak. Peki, bu haliyle uygulanabilir mi? Hele ki Antakya gibi eski bir Roma kentinde! -Tamer Yazar-