Çok tehlikeli bir olay!

Çok tehlikeli bir olay!

HATSU’ya ait, Arsuz ve Payas’taki içme suyu paneli ile klorlama tesisine sabotaj yapıldı.

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü’ne (HATSU) ait, Arsuz ve Payas ilçelerindeki içme suyu depoların güneş paneli ve klorlama sistemlerine zarar verildi.

Payas ilçesine bağlı Kozludere su deposu ve Arsuz ilçesine bağlı Hacı Ahmetli Mahallesi’nde bulunan su deposuna çirkin saldırılarda bulunulduğu kaydedildi. HATSU Yönetimi, saldırılarda, özellikle depolarda uygulanan klorlama sisteminin hedef alındığını ve içme suyuna klor verilmesinin engellenmek istendiğini belirtti.

HATSU’dan yapılan açıklama şöyle:

“İçme suyunun daha temiz bir şekilde vatandaşlara ulaşmasını sağlamak maksadıyla, su depolarına klor cihazı kuruldu. Böylelikle, su dağıtım şebekelerine değişik yollarla ulaşan mikroorganizmaların dezenfekte edilmesi için klor katılması sağlanabilmekte. Şu iyi bilinmelidir ki, klorlamanın yapılmadığı içme sularından kaynaklı ishal, kolera ve benzeri hastalıklar oluşabilmektedir.”

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne göre, klor düzeyinin 0,2 ile 0,5 ppm aralığında olması gerektiğini hatırlatan HATSU, vatandaşların sağlığını ve geleceğini düşünmeyerek klorlama işleminin yapılmasına engel olmak isteyen kimseleri kamuoyunun takdirine sunarak yapılan saldırıları kınadı.

-Mehmet Özgün-