Çökme ile oyuk oluşmuş

Çökme ile oyuk oluşmuş

Ne Zaman Yaparız?

Haftalar öncesinden, Asi Nehri’nin her iki yanında biriken otları ve çöpleri temizleyen yerel idare, nehrin Palladium noktasında kalan çöküntüyü ise es geçmiş. Peki, bu çökme ve oluşan oyuk ne kadar tehlikeli?

Ara ara otlarını temizliyoruz. Duvarlarında biriken çöplerin birikmişliğini ise çamur içinde akan derinliğine ekliyoruz. Yayalar için her iki yanından yol yapmışız yapmasına da, bu kısmı da bakımsız bırakmışız. Bir dönem Venedik hayali kuran yerel idarecilerin gondol sefasını ise rafa kaldırmışız. Şelaleler yaratma sözümüzün demir yığınlarını ise önce yapmışız, sonrasında kaderine terk etmişiz. Geriye de, paslanmış ve kir içindeki demir yığınlarını bırakmışız. Ne düzeltmişiz, ne de var olanı olduğu yerden kaldırmışız!
-TEHLİKELİ Mİ?-
Antakya kent merkezindeki Palladium alışveriş merkezinin hemen yanı başından akan nehrin alt kısmındaki duvarda uzun zamandır var olan kırılma ve oluşan oyuğu işaret eden vatandaşlar ise olası başka bir tehlikenin varlığını sorguluyor.
Eldeki bu durumun uzun zamandır sürdüğünü ve neredeyse kanıksandığını
söyleyenler ne kadar haklı bilinmez ama, mevcut ‘yetki karmaşasına’ dikkati çeken bir vatandaşın söyledikleri, yaşanan traji-komik tablonun hikayesine gülümseten bir başlangıç ekliyor…
“Bir dönem yetki tartışması yapanları hatırlıyoruz. Kaç metrelik kaldırım ya da yol senin, şu metreden sonra benim diyenleri de… Hatta parkların sahipliğinde ağız dalaşı yapanları, resmi logoların kavgasını yapanları da! O yüzden bu da ona ait bir durumsa, şaşırmayın. Zaten yeni bir şey de değil ki! Kaç aydır, senedir bu durum böyle? Hem ne olmuş ki, idare de ediyoruz! Hem daha ne kaza oldu ne çökme, ne ölen oldu ne yaralanan! O yüzden de ‘sen sağ ben selamet’… Var mı ötesi?” -Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)