Çöp bidonlarını karıştırıyor…

Çöp bidonlarını karıştırıyor…

Bu Kadın, Profesör!

Sivas’ta hayvan sevgisiyle bilinen kadın profesör, 20 yıldır her gün, lokanta ve firmalardan topladığı yiyeceklerle sokak hayvanlarını besliyor.

Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümü Organik Kimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Hayvan Hakları Federasyonu İl Temsilcisi Prof. Dr. Nurten Tezer, kentte, hayvan haklarını savunmasıyla tanınıyor. Prof. Dr. Tezer, 20 yıldır belirlediği 16 noktada, sokak hayvanlarına yiyecek bırakıyor. Hiç yorulmadan, kar ve yağmur demeden yıllardır gününün önemli bir bölümünü bu işe ayıran Prof. Dr. Tezer, firmalara ve lokantalara giderek, “Hayvanlar için yiyecek var mı?” diye de soruyor.
Özel aracının bagajında taşıdığı kaplara yemekleri dolduran Tezer, yiyecek yetmediği zamanlar da kuru mama satın alıyor. Aracına binerek tek tek belirlediği 16 noktaya yiyecekleri götüren Nurten Tezer, sokak hayvanlarına geldiğini de kornayla duyuruyor. Korna sesini duyan hayvanlar ise Tezer’in başına toplanıyor. Hayvanların hepsiyle tek tek ilgilenen ve onları seven Prof. Dr. Tezer, hasta olanların ilaçlarını veriyor, iğnelerini yapıyor, gerektiğinde hayvan barınağına veya veterinere götürüyor. Soğuk kış günlerini atlatmaları için sokak hayvanlarına barınaklar da yapan Tezer, 30’ya yakın kedi ve 70 civarında köpeği besliyor.
ÇÖP KARIŞTIRIYOR
Prof. Dr. Tezer, günlük belirli bir zamanı sokak hayvanları için ayırdığını anlatarak, “İşten çıktıktan sonra hemen eve gidiyorum, kıyafetlerimi değişiyorum. Sonra yemek toplamaya başlıyorum. Çöp bile karıştırdığım oluyor. Çünkü günlük 70 kilogram yemek toplamam gerekiyor. Yetmediği zaman da kuru mama takviye ediyorum. Saat 17.00’den sonra çıkıyorum. Yemek toplamam bazen 2 saati buluyor. Topladıktan sonra dağıtıma çıkıyorum. Bazen 22.30’da eve dönebiliyorum. Günlük en az 5 saatim böyle geçiyor” diyor. -Cemil Yıldız-