Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Çözüm Şam’dan Geçiyor

Muhatabımız Suriye Hükümeti Hatay

Muhatabımız Suriye Hükümeti

Hatay özelinde tartışması hem yerel idareciler nezdinde hem de son dönemde kente gelen Zafer Partisi liderinin beraberinde getirdiği mayını Suriye sınırına yerleştirme çabasıyla süren Suriyeli sığınmacılar konusunda son açıklama, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan geldi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde gazetecilere önemli açıklamalarda bulunurken, en önemli gündem maddelerinden bir tanesi, toplumsal ve ekonomik anlamda tartışmasına ‘öfke dilinin’ de karıştığı Suriyeli sığınmacılar oldu.

“Nasıl geri dönecekler?” ya da “Çözüm için nasıl bir yol izlenecek?” gibi sorulara cevap veren Kılıçdaroğlu, “Biz, Suriyelileri göndereceğiz, ama muhatabımızın Suriye’nin meşru hükümeti olması lazım. Meşru hükümetle karşılıklı büyükelçiliklerin açılması, o görüşmelerin yapılması ve arkasından onların can ve mal güvenliklerinin sağlanması ve teminat altına alınması gerekli. Onlara, orada bizim işadamlarının fabrikalar kurarak, istihdam yaratmaları gibi… Zaten Suriye’de o fabrikalar vardı, onların çalışması lazım yeniden.

İŞİD militanlarının oraya nasıl geldiğini, nasıl finanse edildiğini, Suriye’nin iç işlerine nasıl müdahale edildiğini hepimiz üç aşağı beş yukarı biliyoruz. O nedenle ilişkiler gelişsin, hiçbir itirazımız yok. Suriyeli kardeşlerimiz de kendi ülkelerine dönsünler. Ama siyaset kurumunun da oturup bir iç hesaplaşma yapması lazım ve özellikle devleti yönetenlerin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından özür dilemeleri gerekiyor” dedi.

Tamer Yazar