Çukurova Kitap Fuarı’nda 4 Yazar’dan aynı konu sunumu:

Çukurova Kitap Fuarı’nda 4 Yazar’dan aynı konu sunumu:

Antakya…

10. Çukurova Kitap Fuarı’nın “Kültür Tarihinde Antakya” isimli paneli geçtiğimiz Perşembe günü Adana’da gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü, Türkiye Yazarlar Sendikası Antakya Temsilcisi Mehmet Karasu’nun yaptığı etkinliğe; Yazar Murad Demirkol, Yazar Adil Okay ve Gazeteci-Yazar Sinan Seyfittinoğlu katıldı. Mehmet Karasu’nun açılış konuşmasının ardından söz alan Murad Demirkol, Antakya’nın hoşgörü şehri söyleminin somut adımlarla yeniden yaşatılması ve geçmişten günümüze gelen çok kültürlülüğün korunması gerektiğini ifade etti. Son yıllarda, gerek ülkemiz gerekse coğrafyamızda yaşanan sıkıntılı sürecin insanlar arasındaki ilişkileri olumsuz yönde etkilediğini söyleyen Demirkol, her inançtan ve her etnik kökenden insanların barış içinde yaşadığı Antakya özlemini ifade ettikten sonra, Constantino KAVAFİS’in ‘Kent’ simli şiirini okuyarak konuşmasını sonlandırdı.

Demirkol’un ardından söz alan Gazeteci Yazar Sinan Seyfittinoğlu da, yeni kitabı “Antakya’nın 50 Yılı – Çok İyi Adammış Benim Babam” üzerinden, 1960-2016 yılları arasında Antakya’da yaşanan olayları kronolojik bir dille sıraladı.   Antakya’da yaşanan sel ve deprem felaketlerinden Gezi sürecine kadar birçok konuya değinen Seyfettin, geçmişten süregelen hoşgörü kültürüne atıf yaparak sözlerini sonlandırdı.

Son olarak söz alan Yazar Adil Okay, Apollon ve Defne Mitolojisi üzerinden kadın algısını şiirsel bir dille tanımladıktan sonra, Antakya’nın hoşgörü temellerinin sarsılmaya çalışıldığını ifade etti.

-Cemil Yıldız-