Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Milletvekili GÜZELMANSUR…

Gazi Şeref Aylıklarının eşitlenmesiyle

Gazi Şeref Aylıklarının eşitlenmesiyle ilgili sunduğu yasa teklifinin AKP-MHP oylarıyla gündeme alınmadığını bildirdi.

Cumhur İttifakı Eşitlik İstemiyor

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Gazi şeref aylıklarındaki ayrımın ortadan kaldırılması ve şeref aylığının da asgari ücretin 1,5 katına çıkarılması için verdiği kanun teklifinin doğrudan Genel Kurul gündemine alınmasının dünkü Meclis oturumunda oylandığını ve teklifinin, AKP-MHP’den oluşan Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildiğini bildirdi. Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dünkü oylama sonrası şu açıklamayı yaptı:

“Mevcut uygulamada, 1005 sayılı Kanun’la; Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip Gazilerimiz, sosyal güvencesi olan ve olmayan şeklinde bir ayrıma tabi tutularak, farklı miktarlarda şeref aylığı alıyor. Son zamlarla, sosyal güvencesi olan Gazilere, kabaca 1.500 TL, sosyal güvencesi olmayanlara ise 4.250 TL ödeme yapılacak.”
CHP’li Güzelmansur’un kanun teklifi, vatanın bekası ve menfaati uğruna aynı fedakârlık ve cesaretle canlarını ortaya koyan Gazilere eşit şeref aylığı ödenmesini ve bu miktarın da asgari ücretin 1,5 katına çıkarılmasını, yani tüm Gazilere 6.375 TL şeref aylığı ödenmesini öngörüyor.
-SARAYA, YANDAŞA, FAİZ LOBİSİNE MİLYARLAR AKITILIRKEN, GAZİLERE 6 BİN LİRA ÇOK GÖRÜLDÜ!-
Milletvekili Mehmet Güzelmansur, TBMM Başkanlığı’na sunduğu yasa teklifinin reddedilmesiyle ilgili olarak, “Saraya, yandaşa, faiz lobisine milyarlar akıtılırken, Gazilere 6 bin lirayı çok görüyorlar” mesajı verdi ve şöyle devam etti:
“En son Ekim ayında açıklanan SGK verilerine göre, 1005 sayılı Kanun kapsamında 26.719 Gazimiz, 13.889 Gazi dul eşi şeref aylığı alıyor. Kanun teklifimiz Meclis’ten geçerse, bir yılda bütçeden şeref aylığı ödemelerine ayıracağımız tutar, kaba bir hesapla 2,8 milyar lira. Bu miktar, bir yılda İngiltere’deki faiz lobilerine ödeyeceğiniz faizin yüzde 1’i bile değildir.
Bu miktar; geçilmeyen köprüler, kullanılmayan yollar, yatılmayan hastaneler, uçulmayan havalimanları için dövize endeksli garanti ödemelerinin yüzde 6’sına tekabül ediyor. Bu miktar, sarayın yıllık masrafına denktir. Yani sarayın şatafatından, yandaşların kârından, faiz lobilerinden nasıl esirgemiyorsanız, Gazilerimizden de esirgemeyeceksiniz.
Ballı bürokratlara bütçeden 2 maaş, 3 maaş ödenmesini normal görürken,
Gazilerimize asgari
ücretin 1,5 katı tutarı maaş ödenmesini anormal bulmayacaksınız.
Kamunun 115 bin makam aracına sahip olması, zannettiğiniz gibi bir itibar göstergesi değildir, ama Gazilerimize, Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücüne ve büyüklüğüne yaraşır bir şeref aylığı ödenmesi tam da bir itibar göstergesidir.”

-Cemil Yıldız-