Cumhuriyet Tarihimizin En Ağır

Cumhuriyet Tarihimizin En Ağır

Ekonomik Koşulları Yaşanıyor

Başkan Savaş’ın da yer aldığı CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları Tekirdağ’da buluştu, gündemi değerlendirdi

      Aralarında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da yer aldığı CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları, Tekirdağ’da buluştu, gündemi değerlendirdi. Yapılan ortak açıklamada, Cumhuriyet tarihimizin en ağır ekonomik koşullarının yaşandığına vurgu yapıldı.

      Buluşmada, Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum, tarım ve hayvancılığa cazibe kazandırılması noktasında kırsal kalkınmada yerel yönetimlerin rolü, su kaynaklarının verimli kullanımı ve çevre kirliliğinin önlenmesi, gıda güvenliğinin sağlanması, küresel iklim değişikliğiyle mücadele ve gelecek için yeni nesil eğitim modelleri başlıklarında fikir alışverişinde bulunuldu. 

Halkın yanındayız…

      Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, okuduğu ortak metinde, ekonomide yaşanan ağır tablonun vatandaşlara olan yansımasının ve maliyetinin her geçen gün arttığını söyledi ve “Belediyelerimizde, bu ağır koşullar nedeniyle ekonomik açıdan ciddi sorunlar yaşamakta, sıkıntılar çekmektedir. Tüm bu sorun ve sıkıntılara rağmen kurumlarımız, vatandaşlarımızın yaşadıkları sıkıntıları asgari düzeye indirmek için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamaktadır. Cumhuriyet tarihimizin en ağır ekonomik koşulları yaşamasına, maliyetlerin her gün katlanarak artış göstermesine karşın; ekmek, ulaşım ve su gibi temel konularda diğer gider kalemlerimizden tasarruf ederek halkımızın yanında olduk, olmaya devam ediyoruz” dedi.

Zorlu süreci aşmanın yolu üretimden geçer…

      Büyükşehir Belediyelerinin, bir yandan halkçı yönetim modelini uygularken bir yandan da yatırım ve hizmetlerini aksatmadan büyük bir şevkle sürdürdüğünü ifade eden Albayrak, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu hizmetlerin önemli kısmı ise sanayi destekleri, kırsal kalkınma hamleleri ve sosyal belediyecilik uygulamalarından oluşmaktadır. İnanıyoruz ki bu zorlu süreci aşmanın yolu, dayanışma ve üretimden geçmektedir. Toplantımız vesilesiyle, milletimizin bağımsızlık ve hürriyet sevdasının nihai vesikası olan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı şimdiden kutluyor, başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi şükran ve minnetle anıyoruz. Tarihimizden aldığımız yüce sorumlulukları geleceğimize dair nice umutlarla bütünleştirmeye, bugüne dek olduğu gibi bundan sonra da çok çalışmaya ve ara vermeksizin üretmeye devam edeceğiz.”

Ülkeyi yönetenler 5 maskeyi dağıtamadı…

      CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun da buluşmadaki konuşmasında şunlara değindi:

“Bu toplantılardan oldukça başarılı düşünceler çıktı, bazı konularda ortaklaşıldı ve insanımıza en iyisini sunmak adına ciddi bir çalışma yapılıyor. Ben, başta Büyükşehir Belediye Başkanlarım olmak üzere, bütün belediye başkanlarıma teşekkür ediyorum. Tabi bu çalışmalar, ülkemizin içinde bulunduğu her türlü olumsuzluklara rağmen yapıldı. Bildiğiniz gibi bir pandemi süreci yaşadık, o pandemi sürecinde o zor koşullara rağmen her türlü engellemelere rağmen ülkeyi yönetenlerin 5 maskeyi dağıtamadığı süreçte belediyelerimiz her türlü vatandaşlarımızın sorunlarını çözmek için büyük bir gayret içerisinde oldu. Onların 24 saat yanlarında oldular, ekmeğinden suyuna kadar her türlü ihtiyacını karşılamak için dezenfektandan maskeye kadar çaba sarf ettiler.”

Ekonomik sorunlar belediyeleri etkiliyor…

      CHP’li Torun, pandeminin ardından gelen ekonomik sorunların belediyeleri etkilediğini de belirterek, şunları söyledi:

“Ek bütçe yapmak zorunda kaldılar, ama hiç mazeret üretmeden, hiçbir zaman şikayet etmeden bu süreci de olumlu bir şekilde atlatma gayreti içerisine girdiler. Yatırımları öncelikleştirdiler. Uçuk, kaçık projelerden kaçındılar ve çözülmesi gereken en önemli sorunlarda başlayarak, vatandaşlarımızın yanında oldular, ama bunu yaparken kredileri onaylanmadı, bunu yaparken yardımlar kesildi, bunu yaparken sürekli soruşturmalarla sürekli müfettişlerle bir şekilde engellenmeye çalışıldı. Dün, İçişleri Bakanı da sayısal verilerle açıklama yaptı. Biz, belediyelerimizle ilgili sorunları aktarırken, kendisi önce Bakan Yardımcısıyla devreye girdi. Dün de bir görsel çekerek, rakamlarla anlatmaya çalıştı. O İçişleri Bakanına bir kez daha söylemek istiyorum… Biz, senin ne yaptığını biliyoruz. O Bakanlığı kullanarak bizim belediyelerimize operasyon çektiğini de biliyoruz. İki tane belediye başkanını, Şırnak‘ta mahkeme kararı sabit olmasına rağmen görevden almıyorsun, ama hakkında şu anda hiçbir delil olmayan belediye başkanlarımızı görevden alıyorsun. Kaldı ki hep iftiralarla bugüne kadar geldin, ‘İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 557 terörle iltisaklı kişi var’ dedin. Hiçbir şey çıkmadı, kala kala iki tane gassala kaldın.”

      Mehmet ÖZGÜN