Cumhuriyet’te 94.Yıl Heyecanı

Cumhuriyet’te 94.Yıl Heyecanı

Hava yağışlı olduğu için kutlamalar son anda spor salonuna alındı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. Yıldönümü dün ilimizde de coşku içinde kutlandı. Havanını yağışlı olması dolayısıyla dünkü geçit töreni son anda spor salonuna alındı. Dünkü ilk tören, Valilik’te tebrik kabulü ile başladı.
Vali Erdal Ata, Cumhuriyet Bayramı tebriklerini makamında kabul etti.
Spor salonundaki kutlamalar saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mesajında, “Bugün, Türk Milleti olarak, şanlı tarihinde çok önemli bir dönüm noktasını, Cumhuriyet’in ilanının 94’üncü sene-i devriyesini kutluyoruz. Ülkemizde ve yurt dışında yaşayan milyonlarca vatandaşımızın her birinin Cumhuriyet Bayramı’nı tebrik ediyorum” vurgusu yaptı.
Vali Erdal Ata da konuşmasında, “Cumhuriyetin ilanından önce Osmanlı imparatorluğunun son dönemlerini kısaca hatırlatmakta fayda var. 600 yıl, üç kıtaya hükmeden Osmanlı Devleti yüce milletimizin kurduğu ve dünya tarihinde benzeri bulunmayan bir imparatorluktu. Batılıların “hasta adam” dediği imparatorluğu yıkmak için, başta İngilizler, Fransızlar, Ruslar ve Rumlar olmak üzere Osmanlı himayesinde yaşayan tüm azınlıklar iş birliği yapmışlardı. Bu devletlerin amacı, Osmanlı İmparatorluğunu parçalamak, topraklarını paylaşmak ve Türk milletine esaret zincirlerini vurmaktı” dedi.
Büyük Önder Atatürk’ün, zaferle sonuçlandırdığı büyük mücadeleden sonra kurulacak yeni Türk Devleti’nin çağdaş bir yönetim şekline sahip olması gerektiğine inandığını ifade eden Vali Ata, “Atatürk, ‘Cumhuriyet, yüksek ahlaki değer ve niteliklere dayanan bir iradedir. Cumhuriyet fazilettir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuslu insanlar yetiştirir’ diyerek, her vesile ile bu düşüncesini dile getiriyor, yeni devletin yönetim şeklinin cumhuriyet olacağını ifade ediyordu. Yeniden dirilişimizin simgesi olan Cumhuriyet, 29 Ekim 1923’te ilan ediliyor ve sonsuza kadar koruyup savunmaya söz verdiğimiz, uğruna seve seve canımızı vermeye hazır olduğumuz, yaşatmamız gereken en değerli varlığımız olan Türkiye Cumhuriyeti, Büyük Önder Atatürk’ün gösterdiği yolda, çağdaş ve aydınlık yarınlara doğru ilerlemeye başlıyordu” şeklinde konuştu.
Vali Ata’nın konuşmasının ardından, Hatay Fen Lisesi öğrencilerinden Berkay Ekinci ‘En Büyük Bayram’ adlı şiiri seslendirdi. Daha sonra, Antakya Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Halk Oyunları Ekibi’nin gösterisi izleyenlere keyifli anlar yaşattı. Hatay Fen Lisesi öğrencilerinden Yaren Büyükaşık’ın seslendirdiği ’29 Ekim’ şiirinin ardından da program sona erdi.
Bayram kutlamalarına; Hatay Valisi Erdal Ata, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Ahmet Gürbüz, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Aydın Tetikoğlu, Erol Özkan, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez, Mahmut Hersanlıoğlu ve Meral Batı Demirbaş, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Uğur Ertekin, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Defne Belediye Başkanı Dr. İbrahim Yaman, kurum müdürleri, siyasi parti il temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. -Cemil Yıldız-