ÇYDD’den 23 Nisan Mesajı

ÇYDD’den 23 Nisan Mesajı

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Antakya Şubesi, bir mesajla, ulusal egemenliğin 99.yıldönümünü kutladı. ÇYDD Antakya Şube Başkanı Gülfer Öztürk Güler, mesajında şunları kaydetti:
“Kulluktan bireyliğe, ümmetlikten ulus bilincine erişmenin, çağdaş dünyaya açılmanın kilometre taşını oluşturan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 99. Yıldönümünü; anlamını ve önemini daha iyi anlayarak, bize kazandırdıklarının ayırdına daha çok varmış olarak kutlamanın gurur ve mutluluğu içindeyiz. Aradan geçen 99 yıllık süreçte ulus bilincini ve Laik Cumhuriyeti güçlendirme yerine, ülkeyi çağın gerisine götürme çabalarının giderek yoğunlaştığını, bu ilkeleri savunmanın ise suç haline dönüştürülme anlayışının ülkemizde egemen olabilme çabalarının yoğunlaştığı bir ortamın yaratılmak istendiğini üzüntü ile izliyor ve bu nedenle Atatürk kuşağını uyarma gereğini duyuyoruz.
Bundan 99 yıl önce, ‘Egemenliğin kayıtsız şartsız ulusta olduğu’ ilkesine inanan Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşları, ülkenin savaş içinde olmasına rağmen Millet Meclisi’nin toplanmasını sağlayarak, demokrasiye olan bağlılıklarını göstermiş, kurtuluş mücadelesi veren tüm ülkelere örnek olmuşlardı. Tek devlet, tek ulus ilkesinde kendini bulan Laik Cumhuriyetin temelleri 23 Nisan’la birlikte atılarak, aydınlanma devrimi sürecinde önemli bir kilometre taşını oluşturmuş ve böylece Atatürkçü düşünce sisteminin, çağdaş yaşam biçiminin ve çağdaş eğitimin de temellerine ilk harcın konulabilmesinin yolları da açılmıştı.
Dünyamızda sadece ülkemizde, 23 Nisan, aynı zamanda çocuk bayramı olarak kutlanmaktadır. Atılan bu adım, geleceğin büyükleri olan çocuklarımıza verilen bu değer ve önem dahi, 23 Nisan’ın büyüklüğünü gözler önüne sermeye yetecektir.
23 Nisan’ın 99. yıldönümünde, bu büyük günün değerinin iyice bilinmesi, üzerine titrenmesi gerekliliğini bir kez daha vurgulayarak, bize bu büyük bayramı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarına minnet ve şükranlarımızı sunuyor, nice 23 Nisan’lara diyoruz.” -Selvi Günay-