DAÇE;çevre sorunlarını masaya yatırdı

DAÇE;çevre sorunlarını masaya yatırdı

Aralarında Antakya, Samandağ, İskenderun, Mersin, Adana, Tarsus ve Erzin Çevre Derneklerinin yer aldığı DAÇE (Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri) geçtiğimiz hafta sonunda Antakya’da bir araya geldi ve çevre sorunlarını masaya yatırdı. Her üç ayda bir farklı bir ilde toplanan çevre dernekleri, geçtiğimiz hafta sonunda Antakya’da Divan Otelde bir toplantı gerçekleştirdi, çevre sorunları karşısında ne yapılabiliri konuştu.
Bölgemizde çevre sorunlarının ciddi bir şekilde arttığına vurgu yapan çevreciler, taş ocakları ve çimento fabrikalarının sivil toplum örgütlerinin görüşü alınmadan kurulduğuna, bunun da çevre felaketini beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Kırıkhan ve Hassa’da yaban hayatının mutlaka koruma altına alınmasının önemine değinen çevreciler, hızlı sanayileşme, sağlıksız kentleşme, aşırı betonlaşma, fosil yakıt kullanımının havayı kirlettiğini, bu olumsuzluklar yüzünden zehir soluduğumuzu vurguladı.
Yeşil alan yok edilip hastane kurulmamalı …
232 dönüm yeşil alanın yok edilip yerine şehir hastanesi yapılmasının planlandığını hatırlatan çevreciler, bu bölgenin mevcut haliyle zaten doğal hastane görevi yaptığını bildirdi. Buradaki yeşil alanın bütünlüğünün bozulmamasının önemine değine çevreciler, hastane kurulmasına karşı olmadıklarını, yer seçiminde farklı bir tercih kullanılabileceğini ifade etti.
Çarpık kentleşme, yeşil alan eksikliğini de masaya yatıran çevreciler, bölgemizde 17 adet termik santral başvurusunun olduğunu söyledi, bunların çevre ve insan yaşamı için tehdit unsuru olduğunu bildirdi ve nükleer karşıtı mücadelelerinin mutlaka başarıya ulaşacağını dile getirdi ve “Çevre bilincinin oluşmasıyla çevre sorunları aşılabilir” mesajını iletti.   -Mehmet ÖZGÜN-