Daha önemli meselelere odaklanılmalı

Daha önemli meselelere odaklanılmalı

SP İl Başkanı Mustafa Eğe, Evet-Hayır tartışmalarının geride bırakılmasının gerekliliğini vurguladı

Saadet Partisi Hatay İl Başkanı Mustafa Eğe, Evet-Hayır tartışmalarını geride bırakılmasının önemine değindi, ülkenin daha büyük meseleleri olduğunu ve buna odaklanılması gerekliliğini bildirdi ve “Milletin verdiği bu karardan sonra Hükümet’in ve Sayın Cumhurbaşkanı’nın içinde bulunduğumuz meseleleri bir defa daha çok ciddi olarak ele almaları gerektiğine inanıyorum” dedi.

Hukuken sistem değişikliği kabul edildi …

Referandum sürecinin toplumu uzun süredir meşgul ettiğini hatırlatan Başkan Mustafa Eğe, ortaya çıkan sonuca göre milletin bu değişiklik teklifini kabul ettiğini bildirdi ve şunları dile getirdi: “Uzun zamandır ülkemizi meşgul eden yönetim sisteminde bir değişikliği içeren halk oylaması yapıldı. Henüz kesinleşmemiş olsa da bu değişiklik teklifinin kabul edildiği anlaşılıyor. Toplumun yarıdan fazlası bu metnin kabulü istikametinde oy kullandı. Ancak yarısına yakın bir kısmı da bu metni tasvip etmediğini ilan etti. Hukuken bu sistem değişikliği kabul edilmiştir. Herkesin bu sistem değişikliğine razı olması icap eder. Herhangi bir şekilde verilen bir kararı sorgulamak veya bunun üzerinde tereddütler doğuracak tavırlar sergilemek bize yakışmaz.
Biz milletimizi kendi tercihini yapmadan önce düşünmeye davet ettik ve milletimizin de düşünmeye başlamış olduğunu görmekten çok büyük memnuniyet duyuyorum. Elbette hisleri ile hareket edenler, davrananlar oldu. Bizim bu yaklaşımımızı tenkit edenler oldu ama düşünmekten kimseye zarar gelmez. Ben adım adım ülkemizdeki seçmenin daha da şuurlu davrandığını görmekten memnuniyet duyuyorum. Ancak baştan beri ifade ettiğimiz gibi anayasalar, bir yasa olmayıp, toplumsal mutabakat metinleri olmalıdır. Bu konuda tam olarak bir mutabakat tesis edilmemiş olması bundan sonra yürütmeyi daha çok düşünmeye sevk etmeli. Toplumun geri kalan kısmını kucaklamak için çok daha büyük gayret sarf etmelidir.”

Refah seviyesinin yükselmesini istiyoruz …

Bütün çalışmalarında ‘Evet mi Hayır mı’ meselesinin üzerinde durmaktan çok ülkenin karşı karşıya olduğu problemler üzerinde durduklarına değinen Başkan Mustafa Eğe, şimdi hükümetten, Cumhurbaşkanı’ndan bu problemlerin süratle çözülebilmesi için gerekli adımların atılmasını beklediklerini bildirdi ve “Nasıl ki içerde bir çekişme, kamplaşma olmaması için çok büyük çaba sarf ettiysek bu bölgede maalesef hesapları olan bu bölgeyi fiilen karıştırmak isteyen, bu bölgeyi küçücük kabile devletlerine bölmek isteyen emperyalist zihniyetle de tutarlı bir şekilde mücadeleye ihtiyacımız var.
Avrupa Birliği’nin karşısındayız. Şimdi hükümetin AB ile kavga etmeden bu süreçten nasıl çıkılacağını planlaması icap eder. Bize zarar verecek olan tavırlardan kaçınılması icap eder. Israrla bu bölgede Amerika ve İsrail’in sinsi değil çok açık emellerinin olduğunu bildiğimiz için onlarla birlikte hareket etme noktasında çok titiz davranmamız icap eder. Onların planlarına, oyunlarına alet olmamamız icap eder. Biz etkili olmak istiyorsak da mutlaka bizimle şahsi menfaat çelişkisi olmayan ülkelerle işbirliğine ihtiyacımız var.
Ülkemizin güçlenmesini, bütünlüğünü teminat altına almasını, bu ülkede yaşayan insanların daha mesut bir yaşantı sürmelerini istiyoruz. Refah seviyesinin yükselmesini istiyoruz. Sosyal yatırımlara elbette ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Ancak güçlenmeden rahat ülkeleri gevşetir. Tedbirleri almayı ihmal ederler. Karşılaştığımız nokta bu. Her şeyden çok birliğe ve beraberliğe ihtiyacımız var. Bunun teminatı da esas itibariyle Hükümet ve Cumhurbaşkanı olacak. Kendilerinden farklı oy kullananları da kucaklayacak bir yaklaşım bekliyoruz.
İşsizlik derdimiz çok ciddi. Bu sürekli olarak büyürse biz kendi başımıza politika izleme gücünü kaybetmiş oluruz. Bu sahada hem Sayın Cumhurbaşkanı’ndan hem hükümetten çok ciddi adımların atıldığını görmek istiyoruz. Ekonomi ihmal edilemez. Özellikle bölgemizde işsizlik yükseldi, tarım ihmal edildi, hayvancılık ihmal edildi. Bu meselelerin süratle yeniden ele alınmasa gerektiğine inanıyoruz” dedi. -Mehmet ÖZGÜN-

(Visited 1 times, 1 visits today)