Darbelere Karşı…

Darbelere Karşı…

Müfredata ek ders koyduk!

“Müfredata ‘Anayurt Güvenliği’ dersini ekledik. Bu dersin en önemli konularından biri de, darbelere karşı koyma stratejileridir” diyen Rektör Dereli, demokrasiye olan inançlarının güçlü olduğuna işaret etti.

15 Temmuz Demokrasi Zaferi ve Şehitleri Programı kapsamında İskenderun Teknik Üniversitesi’nde (İSTE) düzenlenen “Teknoloji, Darbelere Karşı” konulu Panel’in açılış konuşmasını yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, “15 Temmuz gecesi, bu vatan için canlarını ortaya koyarak şehadete eren yiğitlerimizi, tüm şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Millet olarak, vatan söz konusu olduğunda nasıl birlik ve beraberlik içinde ve ‘tek yumruk’ olabileceğimizi tescil eden 15 Temmuz’un birinci yıldönümünde, İSTE’nin ‘Teknoversite’ vizyonuna da uygun bir panel düzenlemek istedik. Biz, demokrasiye inanıyoruz ve bir daha ülkemizde darbe olmasını istemiyoruz” dedi.
-BİLİNÇLENDİRMEK GEREK-
İskenderun Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen Panel’deki konuşmasında, 15 Temmuz hain darbe girişiminde teknoloji ve iletişimin gücünü herkesin gördüğünü söyleyen Rektör Dereli, şöyle devam etti:
“Darbeye karşı koymak ve direnmek için, diğer unsurların yanında teknolojiye de yatırım yapmak gerekiyor. Teknolojiyi üretmek, iyi yönetmek ve etkin kullanmak gerekiyor. İletişim kanallarını geliştirmek ve çeşitlendirmek gerekiyor. Darbeye karşı koymak için, gerekli bilgi ve donanıma sahip olmak gerekiyor. Toplumun bu konuda sürekli bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve gelişmesi gerekiyor. Ülke olarak bütünsel bir anayurt güvenliği politikası ve yaklaşımı ortaya koymak ve uygulamak gerekiyor. İSTE olarak bu konuda ilk adımı attık ve tüm bölümlerimizin müfredatlarına’Anayurt Güvenliği’ dersini ekledik ve okutuyoruz. Bu dersin en önemli konularından biri de; darbelere karşı koyma stratejileri ve teknikleridir.”
-ÖNEMLİ ADIM-
İSTE Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu, 15 Temmuz darbe girişimini iletişim ve haberleşme teknolojisi bakımından değerlendirirken, İSTE Ekonomi Bölümü’nden Ekrem Cünedioğlu ise teknoloji ve bilişim alanındaki gelişmelerin toplumsal etkilerinden bahsetti. Ekrem Cünedioğlu, konuşmasını, “İSTE’deki “Anayurt Güvenliği” dersi, bu minvalde atılmış büyük ve önemli bir adımdır. Bu yaklaşımın ülke geneline yayılması, gelecek neslin sosyal hareketler konusunda toplumsal unutma sendromundan etkilenmesine mani olabilir” diyerek tamamladı.
Panel’de, İSTE Bilgisayar Bölümü Mühendisliği Bölümü Başkanı ve Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu ve İSTE Ekonomi Bölümü’nden Ekrem Cünedioğlu konuşmacı olarak yer alırken, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin ev sahipliği yaptığı panele İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İSTE öğretim elemanları, personel ve öğrenciler katıldı.
-Tamer Yazar-

 

(Visited 1 times, 1 visits today)