Defne Hizmetleri

Defne Hizmetleri

Defne Belediyesi’nin; kültür, sanat ve temizlik alanında yüksek bir tempo ile çalışırken, alt ve üstyapı hizmetlerinde de kısa sürede atağa kalkacağı ifade edildi ve ”Biraz daha sabır” dileğinde bulunuldu. Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, şikayetlere neden olan yollardaki çukurlarla ilgili açıklamalarında, özellikle merkez bölgelerde yüksek kaliteli yolları halkın hizmetine sunmak için yoğun bir çalışmaya gireceklerini ve bu sorunu köklü olarak çözeceklerini bildirdi. Başkan YAMAN, “Ne kadar sıkıntı yaşıyor olsak da, yine de yapılan bu çalışmalar uzun vade de yüksek kalitede yollara ve alt yapı hizmetlerine ulaşmamızın tek yoludur. Halkımızdan biraz daha sabır rica ediyoruz” dedi.

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, üç gün önce basınla gerçekleşen buluşmasında şunları söyledi:

“Defne Belediyesi olarak, kurulduğumuz günden bu yana, ilçemizin birikmiş alt yapı sorunlarının çözümü için yoğun bir mesai harcadık. Çabalarımız sonucunda, birçok yatırımcı kuruluşun çalışma programlarında Defne ilçesine yoğunlaşmaları sağladık. İlçemizde, bizimle birlikte; Büyükşehir Belediyesi, Hatsu, Tedaş, Enerjisa, Karayolları ve Türk Telekom gibi birçok yatırımcı kuruluş aynı anda çalışıyor. Ancak bu kuruluşların mevzuatları ve bütçeleri bir birinden farklı olduğundan, yapılan çalışmalar ne yazık ki kış aylarından önce bitirilemedi. Bundan dolayı, halkımız, adeta şantiye haline dönen yollar yüzünden büyük mağduriyet yaşıyor. Mevsim koşulları elverdikçe, geçici çözümlerle de olsa tüm ekiplerimiz bozulan yolların bakım onarım çalışmalarında aralıksız çalışıyor. Yaşadığımız sıkıntıları köklü olarak çözene kadar, daha önce kentimizde hiç kullanılmamış bir uygulamaya başlıyoruz. Soğuk asfalt denilen bu uygulamayla, yağış altında bile bozulan yolların onarımını yapıp halkımızın sıkıntılarını çözeceğiz. Yarın gelecek olan malzeme ile birlikte, geçici de olsa, yoğun olarak kullanılan yolların onarımını tamamlayacağız. Geçtiğimiz yıl birçok yolumuzun alt yapı çalışmaları tamamlanmadığından, yollarla ilgili ağırlıklı programımız 2017 yılına kalmıştı. Önümüzdeki aylarda, Defne ilçesinde, özellikle merkez bölgelerde yüksek kaliteli yolları halkımızın hizmetine sunmak için yoğun bir çalışmaya girecek ve bu sorunu köklü olarak çözeceğiz. Ne kadar sıkıntı yaşıyor olsak da, yine de yapılan bu çalışmalar uzun vade de yüksek kalitede yollara ve alt yapı hizmetlerine ulaşmamızın tek yoludur. Halkımızdan biraz daha sabır rica ediyoruz.”

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, açıklamalarında, yaptıkları bazı hizmetlerden de şöyle söz etti:

“Bu süreç içinde, belediye olarak görev ve sorumluluk alanımızda olup olmadığına bakmaksızın, ilçemizin acil ve hayati tüm sorunlarına çözümler ürettik. Bu çalışmalar içinde yeni yollar açtık, var olan birçok yolda genişletme çalışmaları yaptık, ihtiyaç olan bölgelerde duvarlar ördük, taşkınlardan ve su baskınlarından korunmak amacıyla yağmur suyu drenajı için menfezler yaptık, büzler döşedik. İlçemize yeni spor sahaları kazandırdık. Harbiye’de sorunlu olan semt pazarını taşıdık. Törenlerimizi gerçekleştirmek için yeni tören alanı oluşturduk. Bu çalışmalar arasında, sosyal belediyecilik adına da çalışmalarımızda geri kalmadık. Açmış olduğumuz halk marketlerimizde, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımızın sosyal yardımlardan en medeni şekilde faydalanmalarını sağladık. Harbiye Mahallesi’nde açmış olduğumuz Gençlik Kültür Evimizde Türkçe, Matematik ve Fen Bilgisi derslerinde, gençlerimize yardımcı olacak çalışmalar sürdürdük. Ayrıca Resim, Karikatür, Gitar, Bağlama, Satranç ve Drama dersleriyle, gençlerimizin sosyal ve sanatsal faaliyetlerle buluşmasını sağladık. Koza Evimizde sürdürdüğümüz ipekçilik mesleğinin yaşatılması ve yaygınlaştırılmasına yönelik kurslarımızda ise ev kadınlarımızın meslek sahibi olması konusunda başarılı çalışmalara imza attık. Bu projemiz, SODEM ödülüne layık görülerek 1.likle ödüllendirildi.”

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, açıklamalarının son bölümünde geleceğe ilişkin şunları söyledi:

“Ben ve yol arkadaşlarım, Defne Belediyesi’nin yönetimine talip olurken, Defne bölgesinin ne kadar çok sorun barındırdığının bilinci ile yola çıktık. Bu yüzden, karşılaştığımız sorunlar ne olursa olsun ve ne kadar birikmiş olursa olsun, asla yılgınlığa kapılmıyoruz. Her gün biraz daha artan bir tempoyla çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Çalışmalarımızın tümünde kalıcı çözümler için uğraş veriyoruz. Bizim işimizin günü kurtarmak olmadığını biliyor ve hizmetlerimizi planlarken bu sorumluluğu kendimize rehber ediniyoruz. Ve buradan siz basın mensuplarının aracılığıyla, tüm Defne Halkına; 2017 yılında alt yapı çalışmalarının tamamlandığı, özellikle merkez bölgelerimizde elle tutulur ve gözle görülür hizmetlerle, bugüne kadar alt yapısını hazırladığımız, halkımızın hak ettiği ve özlediği standartlarda bir Defne’yi göreceklerini garanti ediyoruz.”

-Cemil Yıldız-