Defne Koleji’nden Beslenme Dostu Kantin Projesi

Defne Koleji’nden Beslenme Dostu Kantin Projesi

İlimizdeki özel eğitim kurumlarından Defne Koleji, yine bir ilke imza attı. Defne Koleji Yönetimi, velileri ile işbirliğinde aldığı bir kararla, kantinde çocukların rahatlıkla tüketebilecekleri bir menü hazırlandı. Buna göre; artık paketli, şeker ve karbonhidrat ağırlıklı, koruyucu içeren, insan sağlığına elverişsiz gıdalar yerine, ev yapımı, besleyici, doğal gıdalar raflarda yerini aldı.
Defne Koleji Genel Koordinatörü Serdal Keskin, uygulama ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Biz, yola, ‘Güvenli Okul’ sloganıyla başladık. Güvenli okul demek, sadece okul etrafındaki kontrolü sağlamak değil, çocukların kişisel gelişimlerinden tutun da, tükettikleri gıdalara kadar çok geniş bir kavram… Anne ve babalar, çocuklarını bizlere emanet ettikten sonra, hiçbir şekilde gözleri arkada kalmamalı. Bunun için, her alanda velilerimiz ile işbirliği yaparak, insan odaklı bir okul oluşturduk. Öğrencilerimizin, güvenilir ve sağlıklı besinlere erişimini sağlamak için de, kendi mutfağımızda hazırlanmış gıdalardan oluşan Beslenme Dostu Kantin Projesi’ni başlattık.
Defne Koleji olarak, çocuklarımıza zarar verecek her türlü besinin, kantin ve yemekhanemize girmesini yasakladık. Tamamen el yapımı, bir anne hassaslığı ile hazırlanmış ürünlerden oluşan bir kantin menüsü oluşturduk. Tabi ki anne ve babalara da burada çok fazla görev düşüyor. Sağlıklı beslenme ile ilgili çocuklara iyi alışkanlıklar kazandırmak için, öncelikle ebeveynlerin sağlıklı beslenmesi ve çocuklarına örnek olması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, çocuklar, anne-babaların aynasıdır.” -Selvi Günay-

(Visited 1 times, 1 visits today)