Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Defne-Samandağ Birleşti

Hatay BŞB’nin Aknehir-Büyükçat arasına

Hatay BŞB’nin Aknehir-Büyükçat arasına yaptırdığı köprü hizmete girdi

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin (HBB) açılışı Salı günü gerçekleşen, Büyükçat ile Aknehir Mahallelerini birbirine bağlayan köprünün, aynı zamanda iki ilçe arasında da ulaşımı sağlayacağı belirtildi. Salı günü hizmete giren köprü ile Defne ile Samandağ ilçeleri de birleşti.
Salı günkü açılış töreninde konuşan HBB Fen İşleri Daire Başkanı Hasan Ziya Hamidioğulları, yapımı tamamlanan köprünün Defne ile Samandağ ilçesini birbirine bağladığının altını çizdikten sonra, “Yaklaşık 10 bin insanımızın kullanabileceği güzergâh oluşturduk. Köprü ile beraber inşallah kazaların önüne geçmiş olacağız ve mesafeyi kısaltmış olacağız. Köprümüz, yaklaşık 70 metre uzunluğunda ve 10 metre genişliğindedir. Zemin koşulları sebebi ile fore kazık sistemini kullandık. Defne ve Samandağlı vatandaşlarımıza hayırlı olsun” dedi.
Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel de, köprünün Defne ve Samandağ arasında gönül köprüsü olacağını söylerken, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, bölgenin gerçekten böyle bir köprüye ihtiyacı olduğunu kaydederek, “Her iki kardeşlik bağı mevcut. Bu köprü ile bu bağın güçleneceğine yürekten inanıyorum. Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği hizmetlere devam edeceği inancımız tamdır” dedi.
CHP İl Başkanı Ramiz Parlar da, yıllardır, AKP iktidarının sürdürdüğü yanlış politikalar sonucu ekonomik sıkıntılar içerisinde kıvranan Türk halkının, en son pandemi süreci ile çok daha büyük sıkıntılara girdiğini, yokluk ile açlığın ülkemizde en önemli gündem maddesi haline geldiğini kaydederek tüm engellere rağmen parntisine mensup belediyelerin halka önemli hizmetler ulaştırmayı sürdürdüğünün altını çizdi. Milletvekili Suzan Şahin de, Başkan Savaş’ın hizmetlerinden dolayı gurur duyduğunu söylerken, CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir ve CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur da Başkan Savaş’a çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
Törenin ev sahibi konumundaki Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş ise konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi ve HATSU olarak müthiş işler yaptıklarını söyledi.
Başkan Savaş, şöyle devam etti:
“İmkânlarımız ile birlikte yetenek, beceri ve azmimizi birleştirerek halkımıza hizmet ediyoruz. Hatay’ın biriken birçok sorunu var. Bunlardan bir tanesi de altyapı sorunu. Altyapımızı tamamladığımız da yol çalışmalarımıza da başlayacağız. Sorunlarımızı radikal çözümlerle gidermeye çalışıyoruz.
Defne ilçemize Hanna, Balıklıdere ve Aknehir olmak üzere 3 köprü yaptık. Ayrıca 118 km sathi kaplama, 110 km beton asfalt, 638 bin metre kare kilitli parke, 20 adet menfez, 1180 metre betonarme duvar, 6466 metre taş duvar, 1 adet battı çıktı, 1 adet laboratuvar kompleksi ve zabıta ek binası, 1 adet, sentetik çim futbol sahası2 adet, heyelan ıslah çalışması, 46 adet mezarlık çevre düzenlemesi, 33 eğitim kurumumuzun tadilatını gerçekleştirmişiz.
Defne ilçesine 2014’ten itibaren 14 adet sondaj açıldı. Akdeniz, Armutlu, Aşağıokçular, Sümerler ve Elektrik Mahallele-rinin içmesuyu şebekelerini döşedik. Turunçlu Mahallesi terfi merkezi, 2 adet depo ve şebeke döşemeleri gerçekleştirdik. Bakım ve onarım çalışmaları kapsamında 110 km ve kanalizas-yon hattı 91 km olmak üzere çalışmalarımız oldu.”
ALTYAPIYA 113 MİLYON TL
Başkan Savaş, sonbaharda başlatacakları altyapı ile ilgili de şu bilgileri verdi:
“Harbiye İçme Suyu İnşaatı, Çekmece Mahallesi Kanalizasyon İnşaatı, Çekmece Mahallesi İçme Suyu İnşaatı ve Yeşilpınar İçmesuyu İnşaatı, olmak üzere toplamda bu sene içerisinde altyapıya yapacağımız yatırım 119 milyondur. Atıksu Arıtma Tesisi; Aşağıokçular, Orhanlı, Subaşı, Dursunlu, Koçören, Çınarlı, Büyükçat, Çökek, Hancağız, Hüseyinli, Meydancık, Özbek, Tavla, Toygarlı, Özengili, Ballıöz, Çekmece, Turunçu, Bahçeköy, Balıklıdere, Değirmenyolu, Döver, Güneysöğüt, Samankaya, Sinanlı, Yeniçağ Mahallelerinin kanalizasyon projemiz bitti. Çekmece, Yeşilpınar, Gümüşgöze, Tavla, Meydancık, Güneysöğüt Mahallelilerinin içme suyu şebekelerinin projeleri de hazır.”
SAMANDAĞ’A 91 MİLYON TL
Samandağ’a götürülen hizmetleri de açıklayan Başkan Savaş, “Samandağ ilçemize 158 km sathi kaplama, 69 km beton asfalt, 22 km stabilize yol, 496 bin metre kare kilitli parke taşı, 36 adet menfez, 603 metre betonarme duvar, 3590 metre taş duvar, 3 adet köprü, şehir merkezine katlı otopark, 34 adet mezarlık düzenlemesi, 28 adet eğitim kurumunun tadilatı ve 19 ibadethanede tadilat gerçekleştirdik” dedi.
Başkan Savaş,ş öyle devam etti:
“Samandağ’a Eylül ayı başlamayı planladığımız söz verdiğimiz altyapı çalışmalarımız var. Mağaracık Mahallesi içmesuyu ve kanalizasyon inşaatı, Mızraklı, Koyunoğlu, Kuşalanı, Sutaşı ve Tekebaşı mahallerinde kanalizasyon inşaatı, , Samandağ içme suyu inşaatı, Mızraklı, Koyunoğlu, Kuşalanı, Sutaşı, Tekebaşı ve Çöğürlü Mahallesi içme suyu inşaatı çalışmalarımız var. Bu sene yapacağımız yatırım 109 Milyon.” -Cemil Yıldız-