Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Defne’de de olabilirdi…

Proje revize edilebilirdi! İstanbul

Proje revize edilebilirdi!

İstanbul Gaziosmanpaşa’daki Kentsel Dönüşüm Projesi kazı çalışmaları sırasında Roma dönemine ait 1.500 yıllık su kemerine rastlandı. Bunun üzerine Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile yapılan görüşmeler sonucu, projede revizeye gidildi. Yaşananlar, Defne ilçesi Uğur Mumcu Alanı’nda bulunan Roma dönemi mozaikleri bir kez daha gündeme taşıdı ve soru da değişmedi!

Geçtiğimiz günlerde, İstanbul’da, Gaziosmanpaşa Belediyesi eliyle yürütülen Kentsel Dönüşüm çalışmaları sırasında, projenin uygulanacağı alanda eski Roma’ya ait bir su kemeri bulundu. 1.500 yıllık eski Roma için ne yapılacağı merak edilirken, belediye yönetiminden önemli bir karar çıktı ve mevcut proje revize edildi, yer değişikliği yapıldı ve bulunan tarih de yerinde koruma altına alındı.
Alanda yaptığı incelemelerin ardından süreç ile ilgili bilgi veren Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta’nın, alınan karara dair çarpıcı tespiti, Hatay’ın Defne ilçesi Uğur Mumcu Alanı’nda bulunan sayısız mozaik ve mimari kalıntıları akla getirdi.
“Bağlarbaşı Mahallesi 7A bölgesi kentsel dönüşüm projemizi inceledik. Bu alanda bir süre önce, Roma döneminden kalma 1.500 yıllık tarihi bir su kemerinin bulunduğunu tespit etmiştik. Bu projemizi, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile yaptığımız görüşmeler sonucu revize ettik. İnşallah yeni projenin inşaat çalışmalarına çok yakın bir zamanda başlıyor olacağız. Hayırlı olmasını temenni ediyorum.”
-BİZDE Mİ?-
Belediye yönetiminden gelen açıklama, bulunan eserler ve mevcut projedeki revize kararı, Defne ilçesinde bulunan eski Roma dönemi eserler için birçok soruyu bir kez daha gündeme taşıdı. Özellikle de Adana Anıtlar Kurulu’nun, Defne ilçesinde bulunan eserler için “yerinde korunması lazım” tespitine rağmen, yerlerin sökülenler akıldayken! -Tamer Yazar-