“Değerli yalnızlık” kabul edilemez!

“Değerli yalnızlık” kabul edilemez!

Dostları Çoğaltmak Şart

Antakyalı Emekli Büyükelçi Mithat Rende, Katar’ın Körfez ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmesinin, Katar-Türkiye ilişkilerine zarar vermeyeceği görüşünde.

Türkiye ile güçlü siyasi, iktisadi, askeri ilişkileri olan Katar’ın Suudi Arabistan ile iyileşen diplomatik ilişkilerinin Ankara boyutunu ele alan isim, Antakyalı Emekli Büyükelçi Mithat Rende oldu. Independent Türkçe’ye bir açıklamada bulunan, Türkiye’nin eski Doha Büyükelçisi Mithat Rende, şunları söyledi:
“İzlenmesi gereken strateji, dostları çoğaltmaktır. Düşmanlık, kalıcı değildir. Sizi düşman olarak gören insanlarla da gerektiğinde konuşabilmeli ve diyalogu sürdürebilmelisiniz. Asgari müştereklerde ve ortak paydalarda bulaşabilmelisiniz. Diplomasi sanatı budur zaten. Diplomasi sanatı, ortak paydalar bulabilmektir. İki tarafın anlaşabileceği, üzerinde uzlaşabileceği noktaları bulup, onları kağıda dökmektir. Bunun için de güveni sağlamaktır. İlişkilerde güven ve istikrar çok önemlidir. Bunu sağlamak gerekiyor. Bir de sabırlı olmak lazım. Kabul edemeyeceğimiz noktalar yok mu? Elbette ki var. Ancak bunlara da usulünce karşı tepkiler konulur. Ama öbür tarafta, ilişkileri büyük sabırla yeniden inşa etmek gerekiyor. Ne yazık ki, bazı ülkelerle ilişkiler zehirlenmiş durumda. Bu yüzden çok iyi çalışmak şart. Diplomaside hiçbir şey yapmadan, sonuç elde edilmez. Onlar bir adım attığında, sizin de atmanız gerekiyor.
‘Değerli yalnızlık’ anlayışı kabul edilemez. Bu kadar çevrelenmiş bir ülke için, sürekli ‘değerli yalnızlık çok iyidir’ savunmalarını kabul edemiyorum. Bir an evvel dostları çoğaltmamız gerekir. En azından, bize zarar vermeyecek ülkelerle çevrelenmemizi sağlamak şarttır.”
-Tamer Yazar-