Demir Dubalar ve! Güvenlik Mesafesi

Demir Dubalar ve! Güvenlik Mesafesi

Arsuz-Samandağ arasında yapımı tamamlanma aşamasına gelen ve yakın bir dönemde hizmete girecek olan yolun en dikkati çeken kısmı, ‘bisiklet’ yolu. Ancak, maviye boyanan yolun güvenliği adına istenen şeyler var!

Yapımı tamamlanan, Arsuz- Samandağ yolu ve Kale Mahallesi Karakol binası inşaatlarında önceki gün denetim gerçekleştiren Hatay Valisi Rahmi Doğan, Vali Yardımcısı Yusuf İzci, Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı Müdür ve teknik heyetleri ile yüklenici firmaların temsilcileri, gerçekleştirilecek açılış öncesi incelemelerde bulundular.
Çok kısa bir süre içinde açılışı yapılacak olan yol ve karakol binasının tamamlanması noktasında konuşan bazı vatandaşlar ve turizmciler ise, yatırımın en dikkati çeken kısmının bisiklet yolu olduğunu ifade ederek, buradaki bir güvenlik talebini gündeme taşıdılar.
Yaklaşık 25 km olan yolun; bisiklet alanı, trafik işaretlemeler, cepler, yan yollar, şarampoller, heyelanı önleyici tedbirler ile karakol binasının tefrişatı dahil her şeyiyle tamamlandığına işaret edenlerin talebi ise şöyle:
B.Ö. >> Bisiklet yolu, bence bu yatırım adına düşünülmüş en güzel proje. Ancak kullanımda ne kadar verimli olduğunu göreceğiz. Zira araç trafiği çok fazla olan bir yerde yapıldı, bu alan ve araçlarla bisiklet yolu arasında bir güvenlik bölgesi yok! Sadece demir engelleyiciler var. Bence bu anlamda sıkıntılı bir görsel veriyor. Dilerim sorun olmaz bu açık! Bildiğim kadarıyla, Bisiklet Yolları Yönetmeliği bağlamında, bizdeki çok standarda uygun değil gibi!
G.Ş. >> Bisikletlileri, araç trafiğinden koruyacak olan demir dubaları sarıya boyamışız. Ama merak ediyorum… Bu sarı boya, gece görüşte araç sürücülerini uyaracak cinsten bir sarı boya mı yoksa bildiğimiz normal bir boya mı?
Tamer Yazar

(Visited 1 times, 1 visits today)