Denizanası Alarmı ‘dokunmayın’

Denizanası Alarmı ‘dokunmayın’

Doç. Dr. Tahir Özcan, zehirli göçmen denizanası konusunda vatandaşları uyardı; “Ne olursa olsun, zehrin vücuda daha fazla yayılmaması için kesinlikle tatlı su kullanılmamalı, ovuşturmamalı veya kaşınmamalıdır.”

TRT Çukurova Radyosu’nun canlı yayın konuğu olan, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tahir Özcan, son dönemde Akdeniz kıyılarında görülen zehirli denizanaları konusunda vatandaşları uyardı.
Akdeniz’den Toroslar’a adlı programda sunucu Hakan Erendor’un sorularını yanıtlayan Doç. Dr. Tahir Özcan, Kızıl Deniz göçmeni zehirli denizanası (Rhopilema nomadica) konusunda bilinmeyenleri anlattı.
-ZEHİRİN ETKİSİ-
Hassas ve yumuşak ciltli insanlar üzerinde ciddi sorunlar yarattığı bilinen bu tür noktasında konuşan Özcan, “Bu türün deriye temas ettiğinde üzerinde taşıdığı yakıcı kapsülleri patlar ve zehirin etkisiyle yanma ve kaşınma hissi başlar. Ne olursa olsun, zehrin vücuda daha fazla yayılmaması için kesinlikle tatlı su kullanılmamalı, ovuşturmamalı veya kaşınmamalıdır. Tedbir amacıyla deniz suyu veya amonyak ile temizlendikten sonra, kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekiyor” dedi.
-ÇALIŞMA SÜRÜYOR-
İskenderun Körfezi’nde yaşanması muhtemel risklerin önceden tespit edilmesine ilişkin çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, bu konuda kamu kurumları, üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik bilgilendirme çalışmaları yaptıklarını söyleyen Özcan, İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mevlüt Aktaş ile Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. Abdulla Sakallı ve Yrd. Doç. Dr. Nebil Yücel ile beraber hazırladıkları “İskenderun Körfezi’nde Olası Bir Çevresel Felakette Acil Durum Tespiti İçin Risk Analizi ve Simülasyon” Projesi ile İskenderun Körfezi ve çevresinde çevresel felaketler oluşmadan tedbir alınmasının sağlanacağını söyledi.
-EYLEM PLANI-
Doç. Dr. Özcan geleceğe yönelik alınacak tedbirler ve etkin bir uyarı sistemi üzerinde ortak çalışmaların yapılması ve bir eylem planı hazırlanması gerektiğini de sözlerine ekledi. -Tamer Yazar-