Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem korkusu büyük şehirlerden göçü arttırdı

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremin yarattığı yıkıcı etkiler, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerde göç hareketliliğini artırmış durumda. Depremin yarattığı güvenlik endişeleri ve bina hasarları, insanların daha sağlam binalarda ve bölgelerde yaşamak istemesine neden oluyor. Bu düşünce, İstanbul ve Ankara’da taşınma isteğini artırmış durumda ve sonuçları 2023 yılının üçüncü çeyreğinde daha belirgin hale geldi.
İstanbul’da taşınma endeksi, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 10.40 artış gösterdi ve 2022’nin aynı dönemine göre de yüzde 90.65 arttı. Bu endeks, son iki yılın en yüksek değeri olan 73.0’a ulaştı. İstanbul’da en çok taşınan ilçeler arasında Küçükçekmece yüzde 6.81’lik artışla öne çıkarken, Ümraniye, Esenyurt, Pendik ve Maltepe gibi ilçeler de taşınma kategorisinde dikkat çeken bölgeler oldu. En çok tercih edilen ilçeler arasında ise Ümraniye, Üsküdar, Kadıköy ve Pendik bulunuyor.
Ankara’da da taşınma endeksi yükselişte. Yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 28.83 artış gösteren endeks, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11.71 oranında arttı. En yüksek endeks değeri ise bu yılın üçüncü çeyreğinde 126 olarak kaydedildi. Ankara’da Çankaya ilçesi yüzde 24.24’lük artışla en çok taşınan, en hareketli ve en çok tercih edilen ilçe oldu. Etimesgut, Yenimahalle, Mamak ve Keçiören gibi ilçeler de taşınma kategorisinde dikkat çeken bölgeler arasında yer aldı. -Adil Yeşildağ-