Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem mağdurları borçlandırma süreci başlıyor

Hatay’da yaşanan depremlerden etkilenen

Hatay’da yaşanan depremlerden etkilenen vatandaşlar için AFAD Hatay şubesi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla duyuru yaptı.. 7269 sayılı Kanun kapsamında hak sahibi olan ve noter kurasıyla konut sahibi olanlar, açık borçlandırma işlemlerini gerçekleştirecekler. Bu süreç, 12 Haziran 2024 ile 10 Ağustos 2024 tarihleri arasında devam edecek.

Borcunu ödemekte zorlananlar için becayiş imkanı sunuluyor. Hak sahipleri, noter aracılığıyla becayişlerini yapabilirler. Ancak bu işlem için noter tutanağının Hatay İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne ibraz edilmesi gerekiyor.

Borçlandırma işlemleri, 7269 sayılı Kanunun 40. maddesine göre yapılacak. Borçlandırma senedine imza atmayanlar konutlarını teslim alamayacaklar ve hak sahiplikleri iptal edilecek.

Başkanlık tarafından, yeni konut yapacaklar veya Evini Yapana Yardım yöntemine göre konut yapılacaklara faizsiz kredi imkanı sunulacak. Orta hasarlı konutlar için onarım yardımı yapılacaklar için ise faizsiz ve 10 yıl vadeli kredi verilecek. Yeni işyeri yapacaklar için ise kredi yıllık %4 faizli ve 10 yıl vadeli olarak sağlanacak.

Önemli bir detay da, mülk sahibi ebeveynleri vefat etmiş ve reşit olmayan kişiler için velisi veya vasisi tarafından borçlandırma işlemleri yapılabilecek. Ancak daha önce borçlandırma işlemi gerçekleştirenlerin yeniden başvurması gerekmeyecek.

Borçlandırma işlemleri, Antakya için Hatay AFAD İl Müdürlüğü’nde, diğer ilçelerde ise AFAD Hak Sahipliği ofislerinde yapılacak. – Mehmet Durmaz-